14 листопада 2022, 16:15

Як виглядають школи в деокупованих населених пунктах Херсонщини

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Станом на 14 листопада понад 72% Херсонської області все ще перебувають під російською окупацією. На Миколаївщині окупованою залишилась лише заповідна Кінбурнська коса. У звільнених протягом останніх днів Силами оборони України населених пунктах обох південних областей вже зафіксовано факти російських воєнних злочинів. 

Так, у Снігурівці Баштанського району (Миколаївська обл.) виявлено катівню, де російські окупанти утримували українців. Також документатори звертають увагу на численні випадки перетворення будівель шкіл на місця дислокації російських військових. 

У ці дні в Херсонській області працює команда Олександра Бабіча – одеського історика, волонтера, керівника громадської організації «Суспільство та історична спадщина». Він показав відео зі школи в Хрещенівці. Це село у Нововоронцовському районі на півночі Херсонщини Збройні Сили України звільнили у вересні. Місцеву школу російські окупанти «облаштували» як місце тимчасової дислокації з вогневими позиціями. В даному випадку дієслово «облаштували» застосовується в переносному значенні, бо в шкільних кабінетах в одному й тому самому приміщенні російські військові спали, їли, випорожнювалися.  

«Спочатку сапери тут все відпрацювали, зняли в одному місці розтяжку.  Тепер наше завдання зафіксувати все побачене», – каже історик Бабіч.  

Повністю його відео із супроводжувальними коментарями дивіться тут

Південні області – не перші в Україні, де після деокупації можна констатувати системне порушення збройними силами рф норм та принципів міжнародного гуманітарного права щодо: 

  • захисту шкіл як цивільних об’єктів та об’єктів, що знаходяться під особливим захистом міжнародного гуманітарного права; 
  • навмисних (або непропорційних) нападів на школи; 
  • невибіркових нападів, внаслідок яких були пошкоджені або зруйновані школи; 
  • використання заборонених методів і способів ведення бойових дій, що призвело до пошкодження або руйнування шкіл; 
  • використання шкіл у воєнних цілях; 
  • утримання цивільного населення в школах у якості «живих щитів»; 
  • навмисного знищення або пошкодження майна шкіл під час відступу з
  • тимчасово окупованих територій України; 
  • розграбування майна шкіл. 

Більшість цих порушень можуть містити склади воєнних злочинів відповідно до ст. 8 Римського статуту МКС та ст. 438 КК України.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати