02 жовтня 2023, 14:13

Вступив у дію закон про систему громадського здоров'я: що зміниться

Пресслужба МОЗ України

1 жовтня 2023 року вступив у дію Закон України від 06.09.2022 р. № 2573 "Про систему громадського здоров’я", який набув чинності 1 жовтня 2022 року. Закон дозволяє створити комплексну систему громадського здоров’я та інтегрувати її в європейську мережу відповідно до світових стандартів, повідомила пресслужба МОЗ України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Бустерна доза: МОЗ затвердило рекомендації щодо додаткової вакцинації та пріоритетних груп населення".

У МОЗ повідомили, що система громадського здоров'я має сприяти зміцненню здоров'я, запобіганню хворобам покращенню якості та збільшенню тривалості життя українців, зокрема завдяки пріоритетній функції профілактиці інфекційних і неінфекційних захворювань та доступу до послуг з імунопрофілактики. Такий підхід обрали європейські країни, де середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок 80. Натомість показники України за останні 20 років лишаються в середньому на 5 років нижчі від європейських.

"З 1 жовтня запускаються регуляції, які посилюють комплекс системи громадського здоров'я. На національному рівні Законом передбачено функціонування головної експертної установи, якою визначено державну установу "Центр громадського здоровʼя МОЗ України". На рівні кожної області  ключовою інституцією є центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), які виконують функції щодо протидії спалахам інфекційних хвороб, реагування на надзвичайні ситуації, забезпечують епіднагляд та організовують проведення імунопрофілактики населення. З 1 жовтня ЦКПХ будуть повноцінно відповідати усім вимогам ЄС – щодо готовності, реагування, профілактики. Це стосується функціонала цих установ. Раніше вони переважно займалися інфекційними захворюваннями. Тепер вони будуть більше уваги приділяти також профілактиці неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, інсульти, інфаркти, онкозахворювання та впровадженню програми ментального здоров’я", – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Зокрема, йдеться про посилення системи охорони здоров’я за наступними напрямами: 

  • запобігання хворобам, зміцнення здоров’я населення та збільшення тривалості життя шляхом впровадження профілактичних заходів, у тому числі направлених на фактори ризику НІЗ; 
  • забезпечення епідеміологічного нагляду, моніторингу, забезпечення готовності та реагування на загрози та надзвичайні ситуації; 
  • розвитку комплексного підходу до розвʼязання проблем громадського здоров’я; 
  • забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту держави через створення національної мережі установ із контролю та профілактики хвороб тощо.

У МОЗ вказали, що запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати