25.08.2021 р. розпочався VI міжнародний форум «Медіація і право». Перший день форуму відбувся у форматі онлайн та складався з конференції «У пошуках порозуміння: здобутки у розвитку медіації за роки незалежності» та круглого столу «Медіатори та система БПД: що необхідно для ефективної співпраці?».
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Розвиток медіації за роки незалежності
Конференція була присвячена історичному екскурсу про зародження, становлення і розвиток медіації в Україні.
Керівник Одеської обласної Групи медіації Інна Терещенко розповіла про зародження медіації в перші роки незалежності України. За її словами, Група медіації була першою організацією, яка в середині 90-х років почала системно розвивати медіацію в Україні, навчати бізнес і суддів альтернативним методам вирішення спорів. Ми займалися трудовими та комерційними спорами. 1997 р. вперше був застосований механізм медіації в цивільній юстиції.
Медіатор Ольга Дацько говорила про розвиток медіації та фасилітації в Луганську наприкінці 90-х та на початку 2000-х років: «Почавши працювати спершу виключно з бізнесом, надалі ми розширили медіацію на трудові та сімейні спори. Тоді багато чого робилося вперше».
Медіатор Галина Єрьоменко розповіла про становлення і розвиток Українського центру медіації та переговорів. «Центр виник завдяки співпраці Києво-Могилянської бізнес-школи та Міжнародної фінансової корпорації. Центр розпочав свою роботу у 2008 р. з програми «Базовий курс для медіатора». Багато хто не розумів, що таке медіація і для чого вона нам. Проте з часом навіть державні структури почали цікавитися нашою роботою. Київська податкова служба замовила у нас курс з медіації з метою правильної комунікації з великими платниками податків», – наголосила Галина Єрьоменко.
Старший менеджер проєктів Фонду IRZ Вольфрам Гертіг розповів про співпрацю між німецькими та українськими медіаторами. «Ми співпрацюємо достатньо давно і щороку детально аналізуємо, в яких ще галузях права ми можемо застосовувати медіацію. У сфері законотворчості ми працюємо над законопроєктом про медіацію. До речі, в Німеччині подібний закон працює лише з липня 2012 р., тому узаконеною вона є зовсім не довго. Як в Україні, так і в Німеччині добою активного розвитку медіації стали 90-ті роки», – підкреслив спікер.
Координатор Регіональних рад з питань реформи правосуддя, експерт проєкту ЄС «Право-Justice» Оксана Цимбрівська у своєму виступі говорила про роботу над законопроєктом про медіацію в другому читанні, а також про запровадження дисциплін з медіації для магістрів-правників.
Президент Української академії медіації Луіза Романадзе презентувала основні досягнення Української академії медіації з моменту створення і до сьогодні. Академія була створена 07.07.2014 р. «На жаль, в Україні на державному рівні медіація не підтримується, а тому надважливою є підтримка наших проєктів з боку міжнародних партнерів. Ми намагаємося докладати зусиль до об’єднання спільноти медіаторів для більшої розбудови та об’єднання», – відзначила Луіза Романадзе.
Засновник, член правління Ліги медіаторів України Анжела Кричина розповіла про роботу та розвиток Ліги медіаторів України, а медіатор та голова правління Асоціації сімейних медіаторів України Світлана Стадник говорила про появу й становлення Асоціації сімейних медіаторів України. За її словами, сімейні медіатори наразі приймають значу участь у роботі щодо зменшення домашнього насильства.
Також спікерами-медіаторами заходу були Роман Коваль, Владислава Каневська, Андрій Гусєв, Світлана Петрова, Ірина Таран, Олександр Баранов та інші.
Медіація + БПД = успіх
Круглий стіл став майданчиком між медіаторами та працівниками системи безоплатної правової допомоги (далі – БПД), що був присвячений проблемам і перевагам взаємодії обох сторін у сфері досудового врегулювання спорів.
Керівниця управління «Одеська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа», Координаційний центр з БПД Ірина Бондаренко, говорячи про співпрацю з медіаторами, відзначила, що нинішня система БПД не дозволяє здійснювати медіацію онлайн, а також виплачувати медіаторам винагороду, якщо останні беруть участь у цивільних спорах.
Засновник, член правління Ліги медіаторів України Тетяна Білик розповіла про досвід діяльності Ліги медіаторів України у сфері ювенальної юстиції.
Віцепрезидент Національної асоціації медіаторів України Катерина Наровська у своєму виступі підняла проблему довіри системи БПД до медіаторів. «Дійсно, наразі є різні форми роботи медіаторів. Спільнота медіаторів є неоднорідною, а тому досвід від співпраці з медіаторами може бути різним. Проте це потрібно опрацьовувати обом сторонам та будувати взаємодію на партнерських і прозорих умовах.
Президент Української академії медіації Луіза Романадзе говорила про особливості підтвердження досвіду участі медіатора у вирішенні спорів. За її словами, саме система БПД почала підраховувати години роботи медіаторів у кейсах цивільної юстиції.
Голова правління Асоціації сімейних медіаторів України Світлана Стадник розповіла про систему акредитації сімейних медіаторів.
Медіація як соціальна послуга
26.08.2021 р. пройшов другий день VI Міжнародного форуму «Медіація і право», в межах якого відбувся круглий стіл на тему «Медіація як соціальна послуга: Нові правила гри».
Заступник генерального директора Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Оксана Суліма розповіла про створення системи надання соціальних послуг у новостворених територіальних громадах. «Медіація розглядається також як важлива соціальна послуга, а тому вона має розвиватися не тільки у великих містах, але й в областях та районах»,– наголосила спікер.
Президент Української академії медіації Луіза Романадзе говорила про медіацію як соціальну послугу в місті Одеса. «Насправді, у 2019 р. міська влада виставила тендер на закупку послуг посередників-медіаторів. Питання полягало в тому, за якими критеріями оцінювати кваліфікацію медіаторів, які подавали свою кандидатуру на тендер. Надалі міська влада доопрацювала вимоги, в цьому їй допомагали професійні сертифіковані медіатори.
Голова правління Асоціації сімейних медіаторів України Світлана Стадник поділилася досвідом роботи з розробки стандартів підготовки та діяльності медіатора у сімейних конфліктах.
Директор Львівського центру медіації Анна Лисько розповіла про процес розбудови сфери медіації у Львові.
Заступник директора Українського центру медіації по проєктам регіонального розвитку Ольга Тютюн зазначила про стандарти здійснення медіації, розробку модельного договору про надання послуги медіатора. За її словами, 90% медіації – це сімейні кейси, але трапляються також конфлікти в робочих колективах та школах.