25 лютого 2020, 17:39

Вдосконалення процедури врегулювання спору за участі судді у чинному законодавстві

Радим Губань
Радим Губань спеціально для Юридичної газети

24 лютого у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики відбулося засідання робочої групи «Вдосконалення процедури врегулювання спору за участі судді у чинному законодавстві», організаторами якого виступили Комітет з питань правової політики та українсько-канадський Проект підтримки судової реформи, який фінансується Урядом Канади через Міністерство міжнародних справ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


photo_2020-02-25_17-33-23

У заході взяли участь судді, адвокати, народні депутати України, представники міжнародних донорських організацій. З доповіддями на засіданні виступили Андрій Костін, народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань правової політики, Олег Шаков, директор Управління міжнародних програм Офісу Уповноваженого з питань федеральних суддівських справ Канади, Елла Катаєва, суддя Одеського окружного адміністративного суду, Леонід Лічман, голова Малиновського районного суду міста Одеси, Лариса Зуєва, суддя Одеського апеляційного адміністративного суду, Світлана Владимиренко, суддя Північного апеляційного господарського суду, Роман Хоростіль, суддя Івано-Франківського міського суду. Участь в дискусії також взяли народні депутати України Сергій Демченко та Максим Павлюк.

На заході було відзначено, що перші спроби впровадження процедури розпочалися в Каліфорнії (США) в 80-х роках ХХ ст. У 90-х роках ця практика була запозичена певними провінціями Канади. Причому на сьогодні в деяких провінціях ця процедура є навіть обовʼязковою, і завдяки їй 80-90% спорів до повного розгляду в суді не доходять.

Як було зазначено, ця процедура дозволяє не лише економити кошти та людські ресурси, але й швидше вирішити спір, піднімає рівень довіри до судової влади, оскільки суддя тут виступає як примиритель.

Важливою є й і соціальна функція процедури, адже вона дозволяє зберегти добрі стосунки між партнерами, сусідами, подружжям тощо. Водночас було акцентовано увагу на тому, що ця процедура в Канаді запрацювала лише через 5-10 років, тому і в Україні не варто розраховувати на швидкий результат.

Однак вже на сьогодні у 8-ми регіонах України пройшли відповідний тренінг більше 500 адвокатів, що значно підвищило популярність цієї процедури у адвокатському середовищі. На заході були висловлені і певні пропозиції щодо необхідності внесення змін до законодавства. Зокрема, було запропоновано поширити цю процедуру також на апеляційні та касаційні суди, доповнити КПК України главою про примирення. Також неодноразово наголошувалося на недостатності 30 днів для процесу примирення. З огляду на це, озвучувалися побажання про недоцільність часового обмеження процедури.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати