19 травня 2023, 14:33

Українські компанії із топ 1000: ФПГ, зв'язок з агресором та рекордні зміни виручки за 2022 рік

YouControl

Аналітики R&D-центру YouControl проаналізували підприємства із 1000 українських компаній, які отримали найбільший дохід у 2022 р., на приналежність до фінансово-промислових груп, наявність зв'язків із рф та іншими країнами, а також дослідили зміни розміру виручки цих компаній порівняно з 2021 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "1000 українських компаній, які отримали найбільший дохід у 2022 році: дослідження".

Так, цьогоріч у квітні Держстат оприлюднив фінзвітність компаній за 2022 р. Згідно з обробленими даними, перелік 20 компаній, що отримали найбільшу виручку за минулий рік, виглядає так:

Як зазначається, покращити обсяг доходу у 2022-му порівнюючи з 2021-м вдалося 7 компаніям зі згаданих перших 20-и. Серед п’яти з них зростання виручки відбулося більш ніж на 40%. Трохи понад 9% компаній, попри зменшення обсягу виручки торік на 50% та більше, все одно потрапили до переліку найбільш дохідних компаній. Серед них зокрема ПРАТ "МК "АЗОВСТАЛЬ".

Деяким із тисячі вдалося збільшити дохід у понад 10 разів у порівнянні з 2021 р.:

Так, актуальний зв'язок із рф, рб та Китаєм мають 8 компаній із топ 1000 найбільших за доходами у 2022 р.

Водночас шість українських компаній, згідно з даними російського реєстру юридичних осіб, є співвласниками компаній в росії

Бізнес-імперії та приналежність до ФПГ

Як зазначається, більш ніж половина компаній із топ 1000 найбільших за доходами включена до складу фінансово-промислових груп, доданих до аналітичної системи YouControl. Власне, 551 підприємство входить до складу 281 групи. 

  • Лідером за кількістю пов'язаних компаній (46), що увійшли до топ 1000 за обсягом виручки є “Систем кепітал менеджмент”. Власником групи компаній виступає найбагатший українець за версією видання Forbes Україна – Рінат Ахметов. 

  • 23 компанії із переліку відносяться до “Смарт-Холдингу” екснародного депутата України Вадима Новинського. Деякі із них також входять до складу СКМ. На початку 2023-го, згідно з даними офіційного сайту групи, відбулась реструктуризація Smart Holding, тобто зміна власника. У межах реструктуризації засновник Smart Holding Вадим Новинський вирішив передати активи в траст. Відбулися відповідні зміни в структурі власності українських компаній групи – бенефіціарами стали 5 резидентів Кіпру. В квітні цього року Служба безпеки України провела обшуки в офісі інвестиційної Групи "Смарт-Холдинг" та на підприємствах бізнесу “Смарт Енерджі” в межах кримінального провадження. На початку травня 2023 р. Вадима Новинського повернули до кінцевих бенефіціарів компаній Групи "Смарт-Холдинг".

  • 19 компаній із топ 1000 пов'язані  із ФПГ “Приват”, що контролюється підприємцями Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим. Стільки ж підприємств відносяться до “Груп ДФ” Дмитра Фірташа.

  • 13 компаній з вибірки має у своєму складі агрохолдинг Миронівський хлібопродукт “МХП” Юрія Косюка. 

  • “Енергетичний стандарт”, що контролюється Костянтином Григоришиним, охоплює 14 компаній цієї фінансово-промислової групи.

  • 11 підприємств перебувають у складі інвестиційної групи SP Advisors, яка стала власницею низки компаній, що раніше входили до групи Укрлендфармінг Олега Бахматюка в результаті реструктуризації заборгованості Укрлендфармінгу. І стільки ж – у групі VS Energy, яку ЗМІ пов’язують з російськими олігархами (Олександром Бабаковим, Євгеном Гінерером та Михайло Воєводіним), котрі знаходяться  під санкціями в Україні. До складу групи VS Energy, зокрема, входять 9 компаній, що працюють в енергетичному секторі. Крім того, до VS Energy відносяться дві компанії на ринку азартних ігор, які мають ліцензії від КРАІЛ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати