28 липня 2020, 15:30

Українці тепер можуть скористатися онлайн-ресурсом для вирішення кримінальних справ у мирний спосіб

ГО "Інститут миру і порозуміння"

В Україні запрацював онлайн-ресурс rj.org.ua, який інформує про альтернативний судовому мирний спосіб вирішення кримінальних справ - медіацію між потерпілим і правопорушником (медіацію у кримінальних справах). Скористатися цією послугою вже мають можливість жителі шести пілотних областей України, а саме Миколаївської, Одеської, Харківської, Івано-Франківської, Львівської та Луганської. Послуга є конфіденційною і безкоштовною, оскільки відбувається в рамках проекту "Впровадження відновного правосуддя в Україні", що реалізується ГО "Інститут миру і порозуміння" (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом України та за підтримки Фонду демократії ООН (UNDEF).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Кинув на бруківку лушпиння соняшника і постав перед судом".

Як зазначається, медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) - це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони - медіатора.

Як відомо, у багатьох державах медіація застосовується найчастіше з-поміж альтернативних способів вирішення спорів. А 15 липня цього року проект закону України "Про медіацію" (№ 3504 від 19 травня 2020 року) прийнято Верховною Радою України у першому читанні за основу відповідно до рекомендації Комітету з питань правової політики. Цим законом в Україні на законодавчому рівні передбачається закріплення інституту медіації як механізму досудового й позасудового вирішення спорів - сімейних, ділових та кримінальних.

Медіація має ряд переваг у порівнянні з традиційним судовим вирішенням справи, оскільки дає змогу уникнути затяжних судових процедур та відповідно заощадити фінанси, є конфіденційною і добровільною, дозволяє учасникам самостійно розробляти та узгоджувати варіанти рішень та досягти рішення, яке б задовольнило інтереси всіх сторін конфлікту.

Зокрема, медіація у кримінальних справах, якою пропонує скористатися онлайн-ресурс rj.org.ua, має багато плюсів як для потерпілої сторони, так і для правопорушника:

- потерпілий може вплинути на ситуацію та рішення щодо завданої шкоди і отримати відшкодування завданих збитків, а правопорушник - взяти відповідальність за скоєне та відшкодувати завдані збитки, замість судової ухвали та ув’язнення.

- якщо судове провадження вже триває, то на підставі медіаційної угоди суд може пом’якшити покарання або звільнити особу від кримінальної відповідальності.

- обидві сторони конфлікту мають змогу прояснити ситуацію та висловитися, зняти емоційне напруження та відновити нормальні людські стосунки.

Медіація запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість. Так, за результатами міжнародного дослідження, 2/3 справ, в яких застосовувалася медіація, завершувалася примиренням сторін, а 85% потерпілих та правопорушників були задоволені результатами. Детальну інформацію про принципи та процедуру медіації, а також про те, де знайти кваліфікованого медіатора у вашому регіоні, читайте на сайті https://rj.org.ua/.

ГО "Інститут миру і порозуміння" нагадує, що проект "Впровадження відновного правосуддя в Україні" впроваджується з травня 2019 року і має на меті зміцнити спроможність українських громад здійснювати відновне правосуддя для протидії злочинності, розв'язання конфліктів і сприяння примиренню шляхом створення механізму застосування відновного правосуддя. В рамках проекту створено пілотні майданчики відновного правосуддя в шести регіонах України, а саме: у Миколаєві, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Львові та Сєверодонецьку. Саме в цих осередках регіональні експерти та фахівці у галузі кримінальної юстиції об’єднують зусилля для розробки рекомендацій щодо подальшого застосування відновного правосуддя та, у разі необхідності, ініціювання змін у законодавстві України.

Нагадаємо, у Департаменті містобудування розповіли про онлайн-ресурси для забудовників.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати