08 жовтня 2021, 9:04

Україна піднялася в світових рейтингах фінансової грамотності

Проєкт USAID

Проєкт USAID «Трансформація фінансового сектору» оприлюднив результати загальнонаціонального опитування, проведеного у серпні 2021 року, які показують, що Україна піднялася у світових рейтингах фінансової грамотності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для проведення дослідження фінансових знань, поведінки та ставлення українців до фінансових питань та порівняння з іншими країнами Прєект USAID «Трансформація фінансового сектору» використав запитання та методику Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). В аналогічному дослідженні 2018 року результат України за Індексом фінансової грамотності становив 11,6, тоді Україна розділила останнє місце з Польщею. Цього року Україна набрала 12,3 бали, випередивши такі країни як Італія, Грузія, Румунія та Чорногорія. Це стало значним досягненням, оскільки результати інших країн за дослідженням ОЕСР залишилися на попередніх рівнях.

Результати з фінансової грамотності були оприлюднені під час проведення публічного заходу з нагоди завершення Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору». Почесними спікерами заходу стали директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп, голова Національного банку України Кирило Шевченко, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут, голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Руслан Магомедов та голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус.

Інші основні результати дослідження включають наступне:

  • Рівень фінансової грамотності є найнижчим у віковій групі 18-24 роки. Другий найнижчий показник – у  віковій групі  60+ років.
  • Рівень фінансової грамотності залежить від рівня доходу та освіти.
  • Вищий рівень фінансової грамотності корелює з вищим рівнем особистих заощаджень.
  • Результати з фінансової грамотності мешканців міст є значно вищими за результати респондентів, які мешкають у сільській місцевості. Аналогічний розрив також характерний для користувачів та некористувачів технологій.

Дослідження також показало, що рівень обізнаності про фінансові продукти підвищився і наразі наближається до середнього по ОЕСР. 79% українців знають щонайменше про 5 фінансових продуктів. Проте, рівень користування українцями фінансовими послугами нижчий, ніж в країнах ОЕСР. Фактично, опитування показало, що лише 57% українців придбавали фінансові продукти протягом останніх 2 років, порівняно з 60% у 2018 році. Це значно нижче середнього рівня користування фінансовими послугами у країнах ОЕСР.

Роберт Бонд, керівник Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», зазначив, що підвищення рівня фінансової грамотності є значним досягненням для України. «Це результат спільних зусиль Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки та громадських організацій. Ми дуже раді, що українці наближаються до середніх показників ОЕСР за фінансовими знаннями, поведінкою та ставленням», - додав Роберт Бонд.

«Результати дослідження говорять про те, що фінансові установи вже мають освічених клієнтів, з якими можна працювати та для яких пропонувати фінансові послуги. Україна має великий потенціал для появи нових фінансових продуктів, щоб громадяни не лише заощаджували в готівці, але й на банківських вкладах та інвестували на ринках капіталів», - сказала Юлія Вітка, заступниця кервника Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Проєкт USAID «Трансформація фінансового сектору» поділиться даними дослідження з Національним банком України, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ОЕСР та міжнародними організаціями, які працюють в Україні.

Дослідження проводилося з 10 серпня по 26 серпня 2021 року методом особистих інтерв’ю з загальнонаціональною репрезентативною вибіркою 2040 респондентів віком 18-79 років. Статистична похибка не перевищує 2,2%.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати