28 червня 2023, 17:43

УКАБ оновлює прогноз валових зборів зернових та олійних культур у 2023 році

УКАБ

В Україні закінчилася посівна ярих зернових та олійних культур, тому потрібно оновити прогноз валових зборів в поточному році. Основними змінами оновленого прогнозу є зростання посівних площ під зерновими культурами (кукурудзою) та зниження посівних площ під олійними (соняшником). Однак такі зміни фіксуються порівняно з попереднім прогнозом, а не попереднім роком, повідомили в УКАБ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Аграрна біржа: машина часу чи сучасна необхідність?".

Так, у порівнянні з 2022 роком спостерігається скорочення посівних площ зернових культур та збільшення посівних площ олійних. Також змінилися очікування щодо рівня врожайності для озимих культур.

Факторами, що вплинули на зміну прогнозу врожаю зернових та олійних культур, були:

  • попри всі перешкоди з експортом, вдалося реалізувати левову частку зібраного минулорічного врожаю кукурудзи, оскільки спостерігається високий попит;
  • для більшості українських аграріїв знайома технологія вирощування кукурудзи. Коли ж заміна площ кукурудзи на інші культури несе певні технологічні складнощі: поточна висока насиченість олійними культурами та можливий подальший тиск захворювань,  більше навантаження на комбайни в коротший період збору альтернативних культур, нестача якісного насіння інших культур тощо;
  • з початку війни основними споживачами олійних культур були країни ЄС, в першу чергу країни-сусіди. Через тимчасові обмеження імпорту деяких українських продуктів цими країнами (в тому числі насіння соняшнику та ріпаку) подальше збільшення посівних площ під олійними виглядає більш ризикованим;
  • світова тенденція зниження цін на добрива, яка також очікується і в Україні (кукурудза "споживає" найбільше добрив у порівнянні з іншими культурами);
  • Україні вдалося пережити енергетичний терор росією та адаптуватися до нових реалій, навіть якщо ситуація повториться.

Згідно з оцінками УКАБ, з врахуванням цих змін, у 2023 році посівні площі зернових культур становлять 10,1 млн га (пшениця – 4,4 млн га, кукурудза – 3,8 млн га та ячмінь – 1,4 млн га). В результаті очікується отримання 42,5 млн т зернових (пшениця – 16,3 млн т, кукурудза – 21,1 млн т та ячмінь – 4,2 млн т).

Щодо олійних культур, то їх посівні площі оцінюються на рівні 8,9 млн га (соняшник – 5,7 млн га, соя – 2,0 млн га та ріпак – 1,2 млн га). Це дозволить отримати валовий збір на рівні 18,9 млн т (соняшник – 12,2 млн т, соя – 3,8 млн т та ріпак – 2,9 млн т).

За попередніми оцінками такий врожай, заявили в УКАБ, дозволить повністю задовольнити внутрішній попит та отримати експортний потенціал на рівні 43 млн т зернових та олійних культур.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати