26 лютого 2024, 10:45

У Раді пропонують, щоб адвокати, призвані в ЗСУ по мобілізації, змогли й надалі надавати правничу допомогу

У Верховній Раді України пропонують удосконалити норми чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність для забезпечення конституційних прав громадян на правничу допомогу та гарантій адвокатської діяльності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Про строки досудового розслідування у кримінальних провадженнях".

Так, зареєстровано законопроєкт №11014 від 15.02.2024 "Про внесення змін до статті 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо уточнення підстав несумісності з діяльністю адвоката".

Пропонується уточнити в статті 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" підстави несумісності здійснення адвокатської діяльності, а саме встановити, що несумісною з діяльністю адвоката є військова служба за контрактом або альтернативна (невійськова) служба. Так адвокати, які призвані в лави ЗСУ по мобілізації, збережуть свій діючий статус та зможуть і надалі надавати правничу допомогу.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що законодавством не визначено адвокатів як особливу категорію громадян, що підпадають під дію відстрочки або звільнення від призову на військову службу чи мобілізації.

"В умовах повномасштабного вторгнення та несення військової служби, адвокати стикаються з низкою проблем у своїй діяльності. Так, зокрема, статтею 7 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлюють вимоги щодо несумісності відносно діяльності адвоката, зокрема, однією з яких є військова або альтернативна (невійськова) служба. Рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 124 затверджено Роз’яснення з питань, що виникають при мобілізації та призову на військову службу осіб, які здійснюють адвокатську діяльність відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Відповідно до даного Розʼяснення адвокат не має права здійснювати адвокатську діяльність під час проходження військової служби, в тому числі на умовах мобілізації"– йдеться в пояснювальній записці.

Порушення цього обмеження, як зазначається, є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Таким чином, у разі мобілізації адвоката, він зобовʼязаний зупинити своє право на зайняття адвокатською діяльністю. Зазначене вище, на думку авторів законопроєкту, порушує положення Конституції України щодо права кожного громадянина на правничу допомогу, оскільки в разі мобілізації адвоката громадянин має шукати нового, так витрачати додатковий час і грошові кошти.

Як повідомляється, ситуація порушує вимоги Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо гарантій адвокатської діяльності, оскільки зупинення права на зайняття адвокатською діяльністю буде зумовлено не безпосереднім бажанням та діями адвоката, а діями державних органів, які призвали його в умовах мобілізації до складу ЗСУ.

"Проблему було тимчасово вирішено Радою адвокатів України, яка відповідно до свого рішення від 03 березня 2022 року № 24 встановила, що в період воєнного стану не вважатиметься порушенням вимог щодо несумісності проходження військової або альтернативної (невійськової) служби адвокатами та не застосовувати таку підставу для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Однак це лише тимчасове рішення. Враховуючи вищевикладене, постає необхідність внесення відповідних змін, які забезпечать надане Конституцією України право на правничу допомогу та гарантії адвокатської діяльності, передбачені Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", – вказали автори документа.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати