20 липня 2021, 19:07

Тривимірна марка ЄС у формі губної помади може бути зареєстрована

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД. Генеральний суд 14.07.2021 р. скасував рішення EUIPO, яким була відхилена первинна заявка Guerlain, подана до Відомства інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) для реєстрації тривимірної торгової марки ЄС щодо помад.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Guerlain – французька компанія з виробництва парфумерії, косметики та засобів догляду за шкірою класу люкс – спочатку подала заявку в EUIPO на реєстрацію зазначеної нижче тривимірної торгової марки щодо помад.

1

EUIPO та Апеляційна рада відхилили заявку компанії Guerlain на тій підставі, що знак не мав «відмітного характеру», тобто він не був достатньо відмітним, щоб можна було ідентифікувати продукт як вироблений Guerlain. Генеральний суд Європейського Союзу скасував рішення апеляційної колегії. Він виявив, що заявлений знак має відмітний характер, оскільки він суттєво відхиляється від норм та звичаїв у галузі помади.

Оцінка Генерального суду

По-перше, Генеральний суд нагадує, що оцінка того, чи має він відмітний характер, не ґрунтується на оригінальності або відсутності використання знака, на який була подана заявка, в галузі, до якої належать відповідні товари та послуги. Дійсно, тривимірна марка, що складається з форми товару, обов'язково повинна суттєво відхилятися від норм або звичаїв певного сектору. Відповідно, новизна цієї форми є недостатньою, щоб зробити висновок про наявність відмінності. Однак той факт, що сектор характеризується широким розмаїттям форм виробів, не означає, що нова можлива форма обов’язково буде сприйматися як одна з них.

По-друге, на думку Генерального суду, той факт, що товари мають високоякісний дизайн, не обов'язково означає, що марка, яка складається з тривимірної форми цих товарів, дозволяє їх відрізняти від товарів інших підприємств. Суд зазначає, що врахування естетичного аспекту заявленого знака не означає оцінку привабливості продукту, про який йде мова, але це робиться з метою встановлення, чи здатний цей продукт створити об'єктивний та незвичний візуальний ефект у сприйнятті відповідної громадськості.

По-третє, незважаючи на те, що беручи до уваги образи, які апеляційна колегія розглядала як такі, що становлять норму та звичаї відповідного сектору, Генеральний суд вважає, що ця форма є незвичною для помади та відрізняється від будь-якої іншої форми, що існує на ринку. Насправді, він зазначає, що ця форма насамперед нагадує форму корпусу човна або дитячого візочка. Така форма суттєво відрізняється від зображень, розглянутих апеляційною комісією, більшість з яких представляла циліндричні та паралелепіпедні помади. Наявність невеликої овальної рельєфної форми є незвичним явищем і сприяє незвичній появі знака, на який була подана заявка. Нарешті, той факт, що помада, представлена ​​цим знаком, не може бути розміщена вертикально, посилює незвичайний візуальний аспект її форми.

Отже, Генеральний суд вважає, що відповідна громадськість буде здивована такою формою, яка легко запам'ятовується, та сприйме її як суттєве відхилення від норм і звичаїв сектору помад та здатність вказати походження відповідних товарів. Таким чином, заявлений знак має відмітний характер, що дозволяє його зареєструвати.

Висновки

Це судове рішення демонструє, що питання про відрізняльну здатність знаків тривимірної форми необхідно ретельно оцінювати в кожному конкретному випадку з точним посиланням на відповідний товарний ринок і сектор. Також воно підтверджує, що оцінка естетичних елементів будь-якого знака, на який була подана заявка, повинна проводитися з метою встановлення того, чи здатний продукт виробляти об'єктивний, незвичайний візуальний ефект для широкої публіки.

Остаточний успіх Guerlain в реєстрації цього знака також демонструє, що виробники косметики й парфумерії можуть покладати надії на майбутнє та на їхню здатність реєструвати відмінну тривимірну упаковку.

Джерела

General Court of the European Union PRESS RELEASE No 126/21 Luxembourg, 14 July 2021 Judgment in Case T-488/20 Guerlain v EUIPO.

“ALL ABOARD” AS GUERLAIN DEPARTS FROM THE NORM: THE GENERAL COURT OF THE EU FINDS DISTINCTIVE CHARACTER IN BOAT HULL SHAPED LIPSTICK PACKAGING .

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати