12 жовтня 2020, 15:45

Світлана Шелест: ВРП потрібні реальні механізми для забезпечення суддівської незалежності

Прес-служба ВРП

Вища рада правосуддя наполягає на необхідності проведення Національним агентством з питань запобігання корупції аналізу стану виконання кожного із заходів, передбачених попередньою Антикорупційною стратегією, та надання відповідного звіту до затвердження стратегії на новий період. Про це член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест сказала під час зустрічі з головами апеляційних судів, яка відбулася у Верховному Суді.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРП запропонувала власну редакцію розділу Антикорупційної стратегії, який стосується судочинства"

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

«Перед затвердженням нового документа потрібно проаналізувати результати попередніх змін. Без ґрунтовного аналізу недоцільно міняти те, що вже запроваджено і високо оцінено, в тому числі і нашими міжнародними партнерами», – зазначила Світлана Шелест.

Вона зауважила, що реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів, яке відбувалося впродовж останніх років, сприяло наближенню української системи правосуддя до європейських стандартів. На сьогодні спостерігається позитивна тенденція у зростанні рівня професіоналізму, підвищенні ефективності та якості судової системи, а також у зниженні рівня корупції.

За словами члена ВРП, у консультативному висновку Вищої ради правосуддя щодо проєкту Закону України «Про засади державної антикорупційної політики на 2020–2024 роки» наголошено, що детальний аналіз стану виконання кожного із заходів, передбачених попередньою стратегією, не здійснений, хоча це є обов’язковою передумовою для розробки нової стратегії. Законодавча вимога щодо аналізу результатів виконання попередньої стратегії є цілком логічною, адже без цього неможливо визначити подальші напрями, проблеми та механізми їх вирішення на наступний період.

Світлана Шелест застерегла від запровадження новел, які можуть заблокувати роботу органів суддівського врядування чи ускладнити роботу судів.

Також вона зауважила, що під час зміни законодавства необхідно запровадити реальні механізми запобігання впливу на суддів, втручанню у їхню діяльність. «Кількість повідомлень суддів про втручання у їхню діяльність надмірна – лише з початку 2020 року ми розглянули понад 250 таких звернень. ВРП щодня бореться за незалежність судової влади, ми реагуємо невідкладно, але реальні важелі для виправлення ситуації у ВРП відсутні», – сказала вона.

Член ВРП приділила увагу питанню кадрового забезпечення судів: «За дев’ять місяців Вища рада правосуддя звільнила у відставку понад 220 суддів. Кількість суддівських заяв про відставку лише збільшується. Водночас ВРП розглянула і внесла Президенту 446 подань про призначення на посади суддів місцевих судів». За словами Світлани Шелест, пришвидшити добір може ухвалення законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких Законів України щодо заповнення вакантних посад суддів місцевих судів» (реєстр. № 4055).

Законопроєкт стосується завершення процедур кваліфікаційного оцінювання 368 суддів. Ним пропонується до моменту формування складу ВККСУ покласти на ВРП повноваження із завершення процедури добору 368 кандидатів та провести конкурс на зайняття вакантних посад суддів місцевих судів. Передбачається, що Національна школа суддів України буде залучена до перевірки практичних завдань, виконаних учасниками конкурсу.

Світлана Шелест також розповіла про дисциплінарну практику ВРП: «З початку року ВРП розглянула 10 458 дисциплінарних скарг щодо суддів. Така кількість скарг не є свідченням того, що суддівський корпус погано працює. Скаржники не розуміють, що оскарженню до ВРП не підлягають процесуальні дії судді чи винесені судові рішення. Водночас є скарги на несвоєчасне виготовлення судових рішень, невнесення їх до єдиного реєстру. ВРП ретельно вивчає кожну ситуацію і, приймаючи рішення, зважає на те, наскільки надмірним є навантаження суддів. ВРП ухвалила 93 рішення про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Це ті випадки, на які неможливо було не реагувати».

Вища рада правосуддя вживає всіх заходів для забезпечення захисту авторитету правосуддя, підзвітності, функціональності судової влади, наголосила Світлана Шелест та закликала суддів не стояти осторонь процесу реформування судової системи.

Нагадаємо, ВРП проситиме Службу судової охорони посилити охорону судів під час розгляду кримінальних справ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати