08 червня 2023, 16:11

Судова практика: які підстави повернення надмірно виплаченої суми пенсії?

Пресслужба П'ятого апеляційного адміністративного суду

Вимогами статті 50 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань із боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Про це повідомила пресслужба П'ятого апеляційного адміністративного суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВС опублікував огляд актуальної судової практики КЦС ВС за квітень 2023 року".

Як зазначається, стаття 50 Закону № 1058-IV передбачає добровільне повернення коштів та водночас не виключає примусового їх стягнення.

Водночас механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4.

Пунктом 3 Порядку № 6-4 передбачено, що повернення коштів проводиться відповідно до статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім`ї тощо.

Отже, зі змісту зазначених норм Закону № 1058-IV та Порядку № 6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов – зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

З постановою КАС ВС № 260/4933/21 від 19.05.2023 можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати