Відстеження руху документів у судовій справі, отримання судових повідомлень на смартфон та доступ до всіх процесуальних документів з телефону – все це стало реальністю завдяки мобільному застосунку «єСуд», презентація якого відбулась 28.09.2021 р. на базі Державної судової адміністрації України. Додаток був створений ДСА України у партнерстві з фахівцями Програми розвитку ООН (ПРООН).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Іван Гончарук, спеціаліст з питань верховенства права та доступу до правосуддя Програми ООН з відновлення та розбудови миру, зазначив, що цей за стосунок є важливим проєктом та вчасною відповіддю на виклики щодо доступу до правосуддя, які постали сьогодні перед українським суспільством.
Заступниця Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані переконана, що мобільний додаток дозволить підвищити доступність суду, що вплине на розвиток українських державних установ, демократії та процес діджиталізації загалом. «Судова система є основою держави, тому її вдосконалення позитивно вплине на всі інституції. До того ж цей застосунок актуальний з огляду на конфлікт на Сході України, а також зважаючи на карантин, що став викликом для судових систем в усьому світі», – повідомила пані Фоуані.
Член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, народний депутат України Роман Бабій відзначив, що одним з основних шляхів доступу до правосуддя є застосування у здійсненні правосуддя електронних сервісів. «Ми вже маємо масштабну систему ЄСІТС та водночас розвиваємо мобільні застосунки, якими найчастіше користуються громадяни. «єСуд» – це один з перших кроків до реалізації програми Президента суду в смартфоні», – наголосив народний депутат.
Єгор Краснов, член Ради суддів України, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зазначив: «Такі цифрові інструменти дозволяють наблизити правосуддя до людей. В умовах пандемії, збройного конфлікту та нестачі фінансування це дозволить покращити функціонування судів (наприклад, у питанні повідомлення сторін). Сподіваюся, що застосунок матиме розширений функціонал для суддів, щоб вони могли вивчати матеріали справи, відзиви, доповнення тощо. Маю надію, що наш додаток зможе стати взірцем для судових систем інших країн».
Заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький підкреслив, що це тільки перший варіант суду в смартфоні, адже функціонал цього застосунку буде розширюватися. «Відповідний програмний продукт ми змогли зробити спільно з нашими партнерами. ДСА згенерувала ідею, враховуючи побажання користувачів системи «Електронний суд». Ми розробили функціональні вимоги до застосунку. ПРООН надали фінансування та знайшли першокласного розробника. Роботи розпочалися в лютому, а наприкінці серпня вже було оголошено про відкрите тестування додатку. Кількість користувачів за тиждень сягнула 6 тис. Станом на сьогодні ми завершили всі документальні питання. Було вирішено, що виключними майновими правами володітиме ДСА», – зазначив пан Чорнуцький.
Мобільний застосунок «єСуд» – це мобільна версія підсистеми «Електронний суд», тобто система з майже таким самим функціоналом, проте адаптована під смартфони. Завантажити додаток можна у PlayMarket для різних оперативних систем. Для користування додатком у смартфоні спочатку потрібно зареєструватися в системі «Електронний суд» на комп’ютері з використанням електронного підпису.
«єСуд» надає користувачам можливість:
- переглядати всі документи у справах (від позовної заяви до рішення суду), в яких він є учасником;
- отримувати всі повідомлення, виклики чи повістки від суду;
- знати про надходження нових документів у справі від суду або від іншої сторони;
- дізнаватися, що стосовного нього був поданий позов до суду;
- знайомитися з проєктами чи заявами;
- управляти довіреностями щодо перегляду справ чи документів.
У наступних версіях застосунку планується розширити функціонал, а саме:
- надати можливість перегляду документів не лише користувачам-сторонам у справі, але й суддям;
- забезпечити реєстрацію та автентифікацію в мобільному застосунку без необхідності використання комп’ютера і системи «Електронний суд»;
- забезпечити ідентифікацію через додаток «Дія», але це потребує внесення змін у процесуальне законодавство;
- забезпечити можливість подачі апеляційної та касаційної скарги;
- передбачити можливість отримувати повідомлення від суду в додатку «Дія»;
- забезпечити можливість використовувати оригінали судових рішень в додатку «Дія» для пред’явлення їх в інших державних органах чи для інших юридичних дій.
«У деяких користувачів виникає питання про те, чому саме «єСуд». Дехто думає, що помилково використали букву «є» замість «е», що означає електронний суд. Однак це не так. Буква «є» означає, що додаток існує у смартфоні. Це зроблено за аналогією з проєктами Мінцифри (наприклад, «єМалятко»)» – розповів Сергій Чорнуцький.
Функціонал застосунку «єСуд» презентував Андрій Слюсаренко, в.о. директора ДП «Центр судових сервісів». Вхід до за стосунку виконується за РНОКПП (логіном) та зазначеним під час реєстрації паролем. Для додаткового захисту від несанкціонованого доступу до застосунку на етапі авторизації, після введення коду підтвердження, користувачу необхідно активувати додаткову авторизацію, що використовуватиметься щоразу для розблокування додатку у разі виходу з нього або у разі перемикання на інші застосунки. Мова йде про ПІН- код – послідовність з 4-х цифр або сканування відбитку пальця.
Розділ головного меню «Мої справи» відкривається на головному екрані додатку і містить перелік справ, що представлений у вигляді вертикального списку з відображенням таких даних: номер справи, назва суду, мій статус, дата реєстрації першого документа й дата надходження останнього документа у справі.
У розділі «Документи» представлені всі документи у справі у вигляді вертикального списку. Також застосунок має меню «Додатки», в якому зберігаються всі додатки, прикріплені до процесуальних документів.
Розділ «Обране» містить перелік справ, які були виокремлені в сервісі «Електронний суд». З мобільного за стосунку справи в «Обране» наразі не можна додавати, тільки з комп’ютера.
Розділ «Повідомлення» складається з 4-х функціональних частин: заголовок з кнопкою «Вибрати»; панель фільтрації; таблиця зі списком повідомлень та головне меню.
«Прочитані та непрочитані повідомлення відображаються у списку по-різному (непрочитані виділяються іншим кольором). Окрім того, варто зазначити, що якщо користувач зареєстрований в додатку «Дія», «єСуд» або системі «Електронний суд», то повідомлення приходитимуть також на електронну пошту, а не просто Push-сповіщенням на телефон», – розповів Андрій Слюсаренко.
Розділ «Заяви» призначений для пошуку, фільтрації, перегляду створених у вебкабінеті заяв та складається з 4-х функціональних частин: заголовок, панель сортування та фільтрації, таблиця зі списком заяв та головне меню.
Для перегляду та редагування довіреностей, що створені в електронному кабінеті, передбачений розділ «Довіреності», що містить такі функціональні частини: заголовок з кнопкою «Вибрати», таблиця зі списком довіреностей та головне меню.
«Варто відзначити, що після натискання на назву суду в мобільному застосунку програма пропонує відкрити одну зі встановлених на смартфоні програм та прокласти маршрут до будівлі суду. Це знову підвищує користувачеві доступ до правосуддя», – зауважив пан Слюсаренко.
Вартість розробки та впровадження мобільного застосунку «єСуд» склала 370 тис. грн.