До 01.04.2018 р. триватиме черговий етап подання декларацій. Національне агентство з питань запобігання корупції, відповідаючи на актуальні питання суб’єктів декларування щодо заповнення декларації, з якими декларанти найчастіше звертаються, наполегливо рекомендує не зволікати із заповненням декларації та подавати її завчасно.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Чи потрібно зазначати субсидію у розділі про доходи?
Субсидії слід відображати в розділі «Доходи, у тому числі подарунки» декларації лише у разі їх монетизації, тобто виплати (нарахування) у грошовій формі.
Чи потрібно декларувати отримані безкоштовно від держави путівки на оздоровлення?
Путівки на відпочинок, оздоровлення та лікування, безоплатно надані суб’єкту декларування або члену його сім’ї за кошти відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування або професійною спілкою, мають буди відображені у розділі «Доходи, у тому числі подарунки» декларації.
Чи потрібно подавати декларацію у разі переведення?
Якщо суб’єкт декларування змінює посаду (місце робити) шляхом переведення на іншу посаду (до іншого органу), перебуваючи на якій продовжує виконувати функції держави, декларація перед звільненням та після звільнення не подається.
Чи потрібно якимось чином відображати в декларації наявність «кредитної лінії» ПАТ КБ «Приватбанк», якщо нею не користуєшся?
Кредитні пропозиції від банків, фінансових установ у вигляді «кредитних ліній до зарплатних банківських карток» чи аналогічні за змістом пропозиції, якими суб’єкт декларування або член його сім’ї не скористався, в декларації не відображаються.
Чи подається повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у разі отримання у спадщину (за договором дарування) квартири (будинку, земельної ділянки тощо), якщо оцінка не проводилася? Чи подається таке повідомлення, якщо суб’єкт декларування подарував нерухоме майно?
Відповідно до ч. 2 ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції» та розд. 3 Правил заповнення форми повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, що є складовою Форми повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, затвердженої рішенням Національного агентства від 10.06.2016 р. №3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 р. за №961/29091, суб’єкт декларування повинен повідомити про об’єкти нерухомості, які він придбав (набув у власність), якщо їх вартість перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня року, в якому подається повідомлення. Якщо під час отримання спадщини (укладання договору дарування) грошова оцінка майна не проводилася, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не подається. Також якщо нерухоме майно було відчужене без отримання доходу, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані не подається, навіть якщо вартість такого майна перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Як зазначити в декларації інформацію про «продаж автомобіля за довіреністю»?
Відповідно до Цивільного кодексу України надання довіреності третій особі на розпорядження транспортним засобом не означає продаж такого транспортного засобу цій особі, а лише надає їй право розпоряджатися транспортним засобом від імені довірителя. Тобто довіритель надалі залишається власником транспортного засобу, що відображено, зокрема, в Єдиному державному реєстрі МВС, до відчуження ним або довіреною особою такого транспортного засобу та оформлення такого відчуження відповідно до чинного законодавства. Тобто такий транспортний засіб має бути відображений у розд. 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації.
Яку посаду та місце роботи зазначати у кожному з типів декларації?
У щорічній декларації зазначається місце роботи та займана посада станом на останній день звітного періоду, а не на момент заповнення чи подання декларації. У разі подання декларації фізичними особами, що визначені п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», вказується те місце роботи та посада, у зв’язку з якими на особу поширюється обов’язок подавати декларацію. Якщо декларація подається кандидатом на посаду, вказується місце роботи чи служби, а також посада, на яку особа претендує. У разі подання декларацій перед звільненням та після звільнення зазначається місце роботи та посада, з якої звільняється чи звільнився суб’єкт декларування, а також у зв’язку з чим у нього виник обов’язок подати такі декларації.
Яку суму зазначати в декларації як дохід: ту, що нарахували, чи ту, що суб’єкт декларування отримав на руки?
У розділі «Доходи, у тому числі подарунки» декларації вказуються нарахована сума, без відрахування податків. Інформація, що зазначається у розділі, стосується доходів та подарунків, отриманих протягом усього звітного року.
Оперативний штаб для допомоги суб’єктам декларування у НАЗК: +38 (044) 200-06-63, +38 (044) 200-06-64, +38 (044) 200-06-65, +38 (044) 200-06-62 (м. Київ, бул. Дружби народів, 28, каб. 105)
З 471 РДА лише у 39 створено уповноважені підрозділи з питань запобігання та виявлення корупції
За результатами опрацювання інформації щодо утворення (визначення) уповноважених підрозділів (осіб) з питань запобігання та виявлення корупції у районних державних адміністраціях, Національне агентство з питань запобігання корупції встановило, що з 471 райдержадміністрації лише у 39 створено (визначено) уповноважені підрозділи (особи) з питань запобігання та виявлення корупції.
У 77 райдержадміністраціях функції запобігання та виявлення корупції поєднано з іншими напрямками (правоохоронної, мобілізаційної роботи тощо), у 355 – такі функції покладено на підрозділи кадрової, правоохоронної, правової, режимно-секретної роботи, цивільного захисту, загальні відділи, заступників голів, керівників апаратів держадміністрацій тощо.
Отже, керівники райдержадміністрацій не виконали вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 04.09.2013 р. №706 «Про запобігання та виявлення корупції» та Типового положення щодо утворення (визначення) уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції. Водночас Національне агентство звертає увагу, що покладення обов’язків із запобігання та виявлення корупції на підрозділи, функції яких не пов’язані з антикорупційною діяльністю, є неприпустимим, оскільки може призвести до виникнення потенційного або реального конфлікту інтересів.
Національне агентство здійснило огляд сайтів райдержадміністрацій щодо наявності на них розділів «Запобігання корупції» та «Повідомлення про корупцію», актуальності розміщених в них даних про уповноважений підрозділ (особу), планів та звітів щодо виконання заходів із запобігання та виявлення корупції, законодавчих і нормативних актів, інформації щодо спеціальних телефонних ліній, засобів електронного зв’язку з метою забезпечення умов для повідомлення працівниками про порушення вимог ЗУ «Про запобігання корупції» іншою особою.
Наразі лише у 99 держадміністрацій є інформація щодо утворення уповноважених підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції та їхні контактні дані. Інформація щодо планів і звітів з виконання заходів із запобігання та виявлення корупції, законодавчих і нормативних актів, спеціальних телефонних ліній, засобів електронного зв’язку для можливості здійснення особами повідомлень про порушення вимог Закону в більшості держадміністрацій є неактуальною або взагалі відсутня.