08 квітня 2020, 17:18

#stayathome з "Юридичною Газетою" | #3

У новому #stayathome «Ринок землі: очікування та реалії» говоримо з Володимиром Ігоніним, партнером ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», та Олегом Шевцовим, співголовою Комітету з питань агропродовольчого бізнесу Спілки Українських Підприємців, керуючим радником Alexandrov&partners, про основні правила гри, плюси та мінуси нового ринку землі, про що варто знати тим, хто вже орендує землю та хто ж врешті-решт виграє від відкриття ринку землі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Red and White Environment Nonprofits & Activism Youtube Video Outro (1)

Повне відео програми дивіться за посиланням.

Володимир Ігонін, партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»

00:40 «Відкриття ринку землі – це трохи оптимістична характеристика, але ми зробили дуже великий крок до відкриття ринку землі, тому що наразі маємо закон, прийнятий ВРУ. Разом з цим вже вчора було 7 постанов від окремих депутатів ВРУ з вимогою скасування прийняття цього закону у зв’язку з різними порушеннями, в тому числі регламенту. Наразі чисто процедурно ці постанови перешкоджають підписанню закону Президентом, тому що спочатку ВРУ має розглянути ці постанови, і лише після цього Президент зможе підписати цей закон».

02:30 «Це була вже третя редакція закону, і рівень відкритості і ліберальності цього ринку землі змінювався з кожною редакцією».

Дивіться також: «#stayathome з "Юридичною Газетою" | #1».

02:54 «З 1 липня 2021 р. наступає так званий «перший етап», і ринок землі відкривається виключно для громадян України. Попередня редакція передбачала відкриття ринку з 1 жовтня 2020 р., але старт перенесли».

03:15 «Юридичні особи (далі – ЮО) без іноземного капіталу (це означає, що всі учасники чи бенефіціари юридичної особи українці) зможуть купувати земельні ділянки з 1 січня 2024 р.».

03:47 «Є певні основні умови продажу. Це виключно безготівковий розрахунок; ціна до 2030 р. обмежена, вона не може бути нижчою за нормативно грошову оцінку; банки отримали можливість брати земельні ділянки в заставу і звертати стягнення на такі земельні ділянки, і відповідно набувати земельні ділянки у власність, якщо їх боржники перестали обслуговувати кредити. На банки не діють обмеження ані по площі, ані по структурі власності. Тобто навіть банки з іноземним капіталом допущені на цей ринок».

04:43 «Є важливий нюанс. Банк може володіти земельною ділянкою на праві власності виключно два роки – це той період, впродовж якого банк повинен продати і повернути на ринок земельну ділянку, на яку він звернув стягнення і отримав у власність. Це зроблено для того, щоб банки не концентрували сільськогосподарські землі».

05:20 «Ми зняли один мораторій, але по суті отримали другий – корпоративний мораторій. Наразі у нас іноземці та ЮО не мають права купувати частки або акції в ЮО, які вже володіють земельними ділянками сільськогосподарського призначення. Норма неоднозначна, тому що це обмеження навіть на якісь M&A угоди, і треба буде пересвідчуватися, що та компанія, яку Ви хочете придбати, не володіє навіть найменшою земельною ділянкою с/г призначення».

06:15 «Хвилююче питання для бізнесу, який орендує земельні ділянки, – це переважне право на придбання земельної ділянки, якщо Ваш орендодавець (тобто власник земельної ділянки) вирішив продати земельну ділянку. За законом орендар, який належно виконував свій договір, має переважне право, і закон №2178-10 це право визнає і закріплює. Разом з цим вказано, що порядок, за яким це переважне право буде реалізовуватися, КМУ визначить окремо».

15:00 «Питання, що непокоїть учасників агробізнесу: що буде з тими орендними відносинами, які в них вже є? Та оренда, яка у вас є, нікуди не дінеться – ніщо не обнуляє ті відносини, які є. Зміна власника земельної ділянки не припиняє оренду – за умови, якщо інше не передбачено Вашим договором».

21:06 «Я говорив з трьома банками, що вони думають з приводу останньої редакції. Поки що я не відчув особливого захоплення від них щодо цього закону. Банки очікували допуску ЮО на цей ринок, для них це набагато цікавіше з точки зору банківського продукту. Безумовно, їм цікавіше кредитувати значні обсяги».

24:40 «Як правник абсолютно підтримую цей закон як явище, тому що ми нарешті припинили цю ганебну історію з клубом 6-ти країн, в яких заборонений ринок землі (серед цих країн – Північна Корея, Кубі, Республіка Конго, Таджикістан тощо). Тому ми нарешті припинили саме явище мораторію. Мене як правника обурювало, що ти як власник не можеш розпоряджатися своїм майном».

25:43 «Я все ж сподіваюся, що це дасть перший поштовх, і той «закостенелый» ринок, який функціонував в «сірій» площині, отримає шанс стати цивілізованим і перейти в «білу» площину – нехай і не одразу».

Дивіться також: «#stayathome з "Юридичною Газетою" | #2».

Олег Шевцов, співголова Комітету з питань агропродовольчого бізнесу Спілки Українських Підприємців, керуючий радник Alexandrov&partners

12:45 «Насправді всі чекали більш ліберального закону, але ми розуміємо, що в наших сьогоднішніх умовах навіть це вже великий крок прийняття цієї редакції».

13:00 «Будемо сподіватися, що з липня 2021 р. ринок де-юре запрацює, тому що ми розуміємо, що де-факто він почне працювати, як мінімум, із запуском цього ринку для ЮО і збільшенням площі до 10 тис. га в одні руки. На моє переконання, ринок реально зможе працювати виключно тоді, коли буде надано допуск іноземному капіталу».

19:40 «Я не думаю, що та форма закону, яка була прийнята, якось вплине на ринок. Ніхто 1 липня 2021 р. одразу не побіжить продавати чи купувати ці землі. Спочатку бізнес буде придивлятися до того, як функціонує цей ринок, виникнуть практичні питання, як реалізувати ці угоди. Тому на першому етапі це ніяк на ринок не плине. Коли ж ринок запрацює і почнеться реальний обіг коштів в даному секторі, тоді це позитивно вплине на економіку і банківський сектор також».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати