12 серпня 2021, 8:33

Споживачі проти Big Tech: право на ремонт техніки

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Технологічні гіганти (такі як Amazon, Apple, Google, Microsoft і Samsung) не зацікавлені в розширенні прав споживачів у галузі ремонту пошкоджених електронних пристроїв. Достатньо часто буває, що ремонт техніки неможливий, оскільки елементи пристрою настільки щільно прилаштовані до корпусу, що його розкриття їх руйнує. Білий дім та Євросоюз на боці споживачів.

Звіт про суперечку стосовно прав споживачів підготував Богдан Майореану, ринковий аналітик і коментатор eToro. Він посилався на результати опитування, опубліковані Євробарометром. Виходить, що 77% громадян Європейського Союзу вважали б за краще, щоб їхні пристрої були відремонтовані, а не замінені, а 79% вважають, що необхідно на законодавчому рівні зобов'язати виробників сприяти ремонту цифрових пристроїв або заміні окремих деталей.

Закон і політика

Ліна Хан, нова голова Федеральної торгової комісії США (FTC), під час слухань у підкомітеті із захисту споживачів і торгівлі заявила що агентство розглядає зміни в законодавстві, щоб «покласти край спеціальному захисту окремих галузей» і посилити дотримання закону проти деяких найбільших світових компаній та їхніх платформ.

Тепер очікується, що FTC буде набагато жорсткіше реагувати проти великих технологічних компаній. Комісія отримувала повідомлення про те, що фермерів змушують використовувати хакерів, щоб їхні трактори та комбайни з комп'ютеризованими системами могли розпізнавати використовувані запасні частини. Невеликі ремонтні майстерні також скаржаться на неможливість заміни тріснутих екранів на деяких телефонах через відсутність запчастин або через те, що виробник вимагає складної процедури.

Богдан Майореану з EToro підкреслює, що великі технологічні компанії (такі як Amazon, Apple, Google, Microsoft і Samsung) активно борються із законодавчими пропозиціями щодо права на ремонт, стверджуючи, що вони загрожують захисту інтелектуальної власності та комерційної таємниці, а також можуть «зменшити безпеку пристроїв».

Однак справжньою причиною опору внесення змін до закону, ймовірно, є страх втратити дохід. За словами Кайла Вінса, президента iFixit, напрямок Apple з ремонту iPhone може принести компанії від 1 до 2 млрд доларів на рік. Не дивно, що гіганти відмовляють клієнтів користуватися послугами незалежних компаній, які пропонують ремонт обладнання.

Наступ Вашингтона і Брюсселя.

Експерти EToro відзначають, що громадянське суспільство вимагає права на ремонт. Зокрема, це дозволить споживачам заощадити кошти й більше дбати про цінні природні ресурси. Навіть співзасновник Apple Стів Возняк сказав, що підтримує право на ремонт.

Після підписання Президентом Джо Байденом виконавчого указу про розвиток конкуренції в економіці США FTC одностайно виступила за посилення правозастосування щодо коригуючих обмежень, які не дозволяють малим підприємствам, споживачам і навіть державним установам ремонтувати власні пристрої.

З березня цього року діє так зване право на ремонт – директива, що пропонує виробництво міцної та простої в ремонті побутової техніки та аудіо/відео пристроїв, а також забезпечення точок ремонту запасними частинами й документацією, що дозволяє усувати дефекти. Виробники та імпортери обладнання зобов'язані надавати аксесуари й компоненти, заміна яких не вплине на безпеку використання та певною мірою дозволить споживачам самостійно ремонтувати обладнання. Згідно з правилами, ці деталі повинні бути доступними не менше ніж 7 років з моменту закінчення виробництва певної моделі. Закон охоплює, зокрема, холодильники, пральні машини, посудомийні машини та телевізори. Поки що не згадується так звана дрібна електроніка – обладнання до кави, мобільні телефони та пилососи.

За оцінками Європейського бюро навколишнього середовища, продовження терміну служби смартфонів усього на один рік дозволить заощадити 2,1 млн тонн еквівалента CO2 на рік, що сприятиме боротьбі з глобальним потеплінням. Розрахункова кількість еквівалента CO2 відповідає річному викиду газу понад 450 тис. автомобілів.

Big Tech примножує прибуток

Нинішня пандемія збільшує прибутки найбільших технологічних компаній. Про це свідчать дуже хороші фінансові результати, досягнуті у другому кварталі цього року. У квітні-червні американці витратили 14 млрд доларів на відеоігри й супутні товари, збільшившись на 2% у порівнянні з першим кварталом. Було зареєстровано збільшення витрат на персональні комп'ютери, хмарні сховища даних, мобільні пристрої та підписки, а також на обладнання віртуальної реальності та неконсольні продукти. Варто пам'ятати, що у Apple 62%. Він отримує дохід від App Store завдяки транзакціям у мобільних іграх.

Бартош Баран, інвестиційний аналітик, нагадує, що на частку Big Tech припадає понад 20% значення індексу Нью-Йоркської фондової біржі S & P 500 та близько 10% світового фондового ринку. На його думку, ця група компаній дуже переоцінена.

Аналітик вважає, що оцінки таких компаній як Netflix, Tesla, Nvidia та Amazon знаходяться на «божевільному рівні» – нестійкому в довгостроковій перспективі. У Apple, Google і Facebook більш розумні ціни, але вони також далекі від нейтральних цін. «Не виключено, що у разі серйозної біржової кризи компанії останньої групи не втратять 50-60% його вартості, а лише 25-30%. Однак це слабка втіха», – прогнозує Бартош Баран.

Власники акцій гіганта електронної комерції Amazon 30.07.2021 р. дізналися, що можливі різкі зміни котирувань у групі Big Tech. За одну сесію компанія подешевшала більше ніж на 7% і до цього дня вона не компенсує понесені у той час збитки. В результаті статок генерального директора Джеффа Безоса впав на 13,9 млрд доларів, він втратив титул «найбагатшої людини у світі». Акції Amazon різко впали після того, як інвестори у звіті компанії виявили, що в ньому прогнозується уповільнення продажів у найближчі квартали.

Нові правила в Євросоюзі

Згідно з новими правилами компанії, що торгують побутовою технікою, повинні забезпечити можливість ремонту цих приладів протягом 10 років та гарантувати наявність необхідних запчастин. Нові правила вводиться в межах Плану економіки замкнутого циклу, який був запропонований рік тому. Його суть зводиться до відмови від марнотратного використання ресурсів і переходу до активної переробки. Замість товарів, які швидко ламаються і не підлягають відновленню, нова парадигма вимагає технічного обслуговування. Деякі з деталей будуть поставлятися виключно професійним ремонтним компаніям, які забезпечать правильну заміну запчастин. У нової техніки повинні бути інструкції з ремонту, а також можливість розкрити її стандартними інструментами. Поки що це правило стосується пральних машин, фенів, холодильників і телевізорів, водночас до списку хочуть включити смартфони, ноутбуки та іншу споживчу електроніку. На крок попереду інших членів ЄС йде Франція, де на початку року ввели параметр «ремонтованості» для електроніки, який показує, наскільки просто полагодити пристрій.

Захисники навколишнього середовища давно звинувачують виробників у випуску недовговічної продукції, що демонструє нашу культуру споживання. Економіка замкнутого циклу заснована на ідеї мінімізації відходів і створення довговічних та оптимізованих для ремонту товарів. Право на ремонт дозволить зменшити обсяги сміття. Сьогодні кожен житель ЄС щорічно генерує 16 кг електронних відходів, половина цієї кількості виникає з вини зламаної побутової техніки. В Європі переробляють тільки 40% цієї кількості, а решта потрапляє на звалища, виділяючи потенційно небезпечні забруднювальні речовини.

Про «право на ремонт» замислюються також в інших країнах. Наприклад, канадські політики планували впровадити його у провінції Онтаріо. У разі успіху вона стала б першою юрисдикцією з офіційно закріпленим правом приватних осіб і незалежних майстерень ремонтувати зламані брендові пристрої.

Наразі тільки в Києві працює понад 100 сервісних центрів і ремонтних майстерень з обслуговування побутової техніки. Однак окрім спеціалізованих сервісних центрів у Києві працює багато приватних майстрів, які за невеликі гроші виконують обслуговування техніки. Якість ремонту у таких майстрів не завжди хороша, адже у них немає доступу до оригінальних запчастин, спеціального діагностичного обладнання та специфічних верстатів. Про гарантію виконаних робіт краще промовчати.

Джерело

Jacek Brzeski Konsumenci kontra Big Tech. Bitwa o prawo do naprawy sprzętu.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати