16 квітня 2021, 9:07

Сир і мирний процес на Кіпрі. Єврокомісія прийняла рішення

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Халумі можна робити тільки на Кіпрі. Ціна на сир виросте, а доступність знизиться. Європейський Союз присвоїв сиру Халумі статус захищеного найменування походження (PDO). 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Халумі

Халу́мі — напівтвердий солоний сир, вироблений з суміші козячого та овечого молока. Він є широко розповсюдженим в кухні країн Леванту та відомий в Європі як частина передусім кіпрської кухні. Халумі має високу температуру плавлення, і тому його часто готують на грилі або просто смажать.  З жовтня він отримає статус захищеного позначення походження (PDO) Європейського Союзу.

Халумі є другим за прибутковістю після фармацевтики експортним товаром Кіпру. Цей сир також стає все більш популярним в Україні, він доступний у більшості дискаунтерів і супермаркетів. Однак це може змінитися.

Наприклад, якщо греки Пелопоннесу захочуть зробити його, їм доведеться використовувати інше ім’я.

Висновок простий: менше продукції означає більш високу ціну і проблеми з доступністю. Сир Халумі найчастіше вживають на Кіпрі й у Великобританії. Його роблять з козячого, овечого і коров’ячого молока. Історичні дані свідчать про те, що сир варили ще в 16 столітті. Існує безліч рецептів халумі, але спочатку його готують на грилі або їдять сирим з динею або нарізаними кубиками і готують з тарханою, ферментованою сумішшю пшениці та йогурту.

Регіональні продукти можуть бути зарезервовані Європейським Союзом. Це зберігає їхню якість і місцевий характер,  дозволяє їм зберігати прибуток від продажів у співтоваристві виробників. Польський оscypek отримав цей привілей і статус захищеного найменування походження. Тепер всьому острову Кіпр вдалося домогтися того ж, відомого, наприклад, з місцевого сиру.

Зареєстровано Halloumi, оригінальний рецепт може бути зроблений тільки на Кіпрі. Європейський Союз зарезервував назву і рецепт халумі. Це сир з овечого молока або суміші овечого, козячого та коров’ячого молока. Іноді в нього додають м’яту. Сир набув популярності у всьому світі, особливо у Великобританії, на початку 21 століття. Класично подають халумі на грилі, сир також часто поєднують з динею і додають в салати.

Халумі тепер можна робити тільки на острові Кіпр при дотриманні належних санітарних умов. Його також може виробляти турецька частина острова.

Халумі стане дорожчим. Якуб Оліпра, аналітик Credit Agricole Bank, відзначає, що Кіпр експортує більше сирів, набагато більше, ніж Швеція або Румунія. Це, звичайно ж, халумі. Оліпра додає, що ціни на кіпрський сир скоро будуть вищими, а доступність – нижчою.

У магазинах можуть з’явитися сири халумі, вироблені за межами Кіпру. Незабаром у них, швидше за все, з’являться і інші сири за зразком кіпрського. Схожа ситуація була після резервування сирів фета і осципек, коли на прилавках з’явилися «сири фета / осципек».

Пошук в інтернеті показує, що в Україні багато виробників псевдохалумі.

«Сир – виключно важливий елемент міжнародних переговорів», – заявив офіційний представник Єврокомісії Ерік Мамер на пресконференції у Брюсселі. Таким чином, він послався на рішення ЄС зареєструвати «халлумі» в якості захищеного позначення походження (ЗСП) для сиру з обох частин Кіпру.

«Як француз, я можу з упевненістю підтвердити, що сир є надзвичайно важливим елементом в міжнародних переговорах», – сказав Мамер, коментуючи рішення Комісії в понеділок, 12 квітня. Всупереч усьому, це питання є важливим не тільки для французів і цінителів сиру, а й для мирного процесу на Кіпрі і у більш широкому сенсі для відносин ЄС з Туреччиною.

У 1974 році унаслідок громадянської війни Кіпр був розділений на грецьку і турецьку частини, за військової підтримки Афін і Анкари відповідно. З 2004 року де-юре весь острів є членом ЄС, хоча фактично до Спільноти приєдналася тільки грецька частина. Застосування законодавства ЄС було призупинено в областях, над якими уряд грецької Республіки Кіпр не здійснює ефективного контролю. Донині.

Досягнення політичного й економічного значення. Халумі / hellim сир встановлює прецедент : єдині правила виробництва, санітарно-гігієнічні вимоги тощо. – будуть застосовуватися в обох частинах острова.

Комісар ЄС з політики згуртування та реформам Еліза Феррейра підкреслила, що «це велике досягнення політичного і економічного значення» для всього острова Кіпр.

«Реалізація цих домовленостей у дусі співробітництва має сприяти зміцненню довіри між двома кіпрськими громадами». Вона запевнила, що Комісія продовжить відігравати активну роль в пошуку всеосяжного та міцного рішення щодо кіпрської проблеми.

Джерела

Joanna Potocka, Krzysztof Berenda Halloumi podrożeje? Od jesieni będzie zastrzeżony. 

Kacper Kolibabski  Halloumi może być produkowany już tylko na Cyprze. Cena sera skoczy, a dostępność zmaleje.  

 

Ser a proces pokojowy na Cyprze. KE podjęła decyzję. 

Джерела

Joanna Potocka, Krzysztof Berenda Halloumi podrożeje? Od jesieni będzie zastrzeżony. https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-halloumi-podrozeje-od-jesieni-bedzie-zastrzezony,nId,5166776

 

Kacper Kolibabski  Halloumi może być produkowany już tylko na Cyprze. Cena sera skoczy, a dostępność zmaleje. https://next.gazeta.pl/next/autor/5e78a18e7da7ab2fc730ec08

 

Ser a proces pokojowy na Cyprze. KE podjęła decyzję. https://www.tvp.info/53282253/ser-a-proces-pokojowy-na-cyprze-ke-podjela-decyzje-o-zarejestrowaniu-halloumi-jako-chroniona-nazwe-pochodzenia-chnp-dla-sera-z-obu-czesci-wyspy

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати