Щотижневий аналіз Центру політико-правових реформ інформує про найважливіші процеси та події у сферах конституціоналізму, політичних партій та виборів, урядування та публічної адміністрації, судівництва, протидії корупції, кримінальної юстиції за 17–24 лютого 2020.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Конституційний Суд визнав неконституційною ліквідацію Верховного Суду України та конкурс для його суддів.
1. Подія
18 лютого Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів», які передбачали ліквідацію Верховного Суду України, конкурс для його суддів до нового Верховного Суду та отримання довічного грошового утримання за старими правилами суддями у відставці, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання і не пропрацювали після цього ще три роки (яке щонайменше вдвічі нижче за утримання за новим законом про судоустрій).
Конституційними були визнані положення про створення нового Верховного Суду та призначення суддів до нього за результатами конкурсу, а також положення, за яким повноваження суддів-«п’ятирічників» припиняються після закінчення п'ятирічного строку, а щоб далі працювати суддями, вони мають узяти участь у конкурсі на загальних засадах.
2. Оцінка ЦППР
Рішення Конституційного Суду України суттєво не вплине на роботу Верховного Суду. Суд встановив, що відбулося лише перейменування найвищого інституту судової влади, а тому судді Верховного Суду України мають продовжувати виконувати свої повноваження як судді Верховного Суду. Щоправда, дехто із суддів Верховного Суду України в межах конкурсу не підтвердив здатності здійснювати правосуддя в касаційному суді. Імовірно, Парламент має визначити порядок переведення суддів Верховного Суду України до перейменованого суду.
Визнання неконституційними положень щодо довічного грошового утримання на практиці може призвести до посилення кадрового голоду в судовій системі внаслідок нової хвилі відставок та відсутності Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка відповідає за добір нових суддів. На думку експерта ЦППР Романа Куйбіди: «Після нової хвилі відставок кількість суддів у відставці і тих, хто залишиться працювати, може зрівнятися. Тягар утримання такої витратної та малоефективної судової системи може посилити соціальну напругу в суспільстві».
З детальним аналізом рішення Конституційного Суду України, підготовленим експертами ЦППР, можна ознайомитися за посиланням.
Відсутність змін судовій системі в довгостроковій перспективі призведе до збідніння населення – МВФ
1. Подія
19 лютого постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман на макроекономічній дискусії Американської торговельної палати в Києві серед сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, назвав судову систему та верховенство права. Також він описав три сценарії можливого розвитку України:
1) повне реформування, яке передбачає, зокрема, подолання зазначеного вище відставання і зростання ВВП на 6 % щорічно;
2) часткові реформи, зокрема, збереження розриву в судовій системі і зростання ВВП на 4 % щорічно;
3) відкат реформ, внаслідок якого через 20 років населення стане біднішим на 20 %. Нинішній темп реформ в Україні – це сценарій між другим (часткові реформи) та третім (відкат реформ).
2. Оцінка ЦППР
Експерт ЦППР Роман Смалюк вважає: «Позиція Йоста Люнгмана вказує на те, що міжнародні партнери не бачать істотних зрушень у покращенні діяльності судової системи в Україні. Це свідчить про необхідність впровадження комплексних реформ у сфері верховенства права, від чого залежатиме економічне зростання і добробут українців».
Нагадаємо, що експерти ЦППР розробили концепт нової судової реформи з п’яти першочергових заходів, зокрема:
- Реорганізувати органи з добору суддів і притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, змінивши підхід до їх формування.
- Запровадити моніторинг дотримання суддівських обов'язків як додатковий механізм забезпечення підзвітності суддів.
- Удосконалити процедури кваліфікаційного оцінювання і запровадити перегляд окремих рішень попереднього складу ВККС.
- Покращити доступність правосуддя, запровадити повноцінний суд присяжних і перегляд вироків свавільно засуджених.
- Створити Антикорупційну палату Верховного Суду.