04 травня 2020, 10:11

Що повинні робити керівники напрямів внутрішнього аудиту в часи пандемії

Палата аудиторів і бухгалтерів України

Непересічні обставини вимагають екстраординарного лідерства. Усі опинилися у стресовій ситуації з непередбачуваними наслідками, але від керівників вимагається, незважаючи на складні обставини, діяти чітко, послідовно та прозоро.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Коронавірус пришвидшує темп переходу на цифрові розрахунки".

Про це зазначають у ПАБУ.

Так, відповідаючи на нові виклики, керівники внутрішнього аудиту повинні не лише забезпечити необхідну допомогу менеджменту організації, а й вжити всіх необхідних заходів для забезпечення ефективної роботи своєї команди. Міжнародні експерти з внутрішнього аудиту дають такі рекомендації.

Організація дистанційної роботи основної частини персоналу

Необхідно врахувати наявність усіх ключових доступів та налаштувань; перешкоди, які можуть виникати в аудиторів під час роботи з дому; необхідність організації регулярних комунікацій між членами команди.

Визначення пріоритетних завдань у нових умовах

Так, може виникнути необхідність переглянути аудиторський план, зосередитися на аудиторській роботі, не пов’язаній з безпосереднім проведенням аудиторських перевірок, наприклад оцінці ризиків.

Адаптація аудиторських процедур

Необхідно проаналізувати, чи можна звичні аудиторські процедури адаптувати до нових умов, наприклад, через вивчення записів з камер відеоспостереження замість фізичного відвідування тих чи інших об’єктів або проведення дистанційного тестування контролю через аналіз доступної в системі інформації.

Організація командної роботи

За бажанням можна продовжити роботу з побудови єдиної команди та соціалізації, незважаючи на фізичну відстань між співробітниками. Наприклад, можна організувати віртуальний простір, де колеги могли б вільно спілкуватися між собою та ділитися особистим досвідом, аби й надалі відчувати себе частиною однієї команди.

Зазначається, що попри особливість ситуації, керівники внутрішнього аудиту не повинні забувати про свою лідерську роль та супутні обов’язки. Так, варто пам’ятати, що внутрішні аудитори – це висококваліфіковані професіонали, які показують кращі результати, коли їм дають можливість самостійно знайти рішення проблеми, а не просто говорять, що робити. Тому слід активно залучати команду до обговорення необхідних змін у роботі функції внутрішнього аудиту, перегляду аудиторського плану та оновлення аудиторських процедур.

Також керівнику внутрішнього аудиту не варто забувати про важливість створення безпечного та комфортного середовища для усіх членів команди, особливо у стресовій ситуації. Для цього необхідно ділитися з командою доступною інформацією про заплановані топменеджментом заходи реагування на кризу, обговорювати зміни в роботі внутрішнього аудиту, а також не надто навантажувати співробітників у цей і без того стресовий період.

Нагадаємо, лідери G20 вкладуть 5 трлн доларів у відновлення світової економіки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати