22 березня 2021, 16:37

Сексизму бій. Посилено відповідальність за статеву дискримінацію в рекламі

4 березня 2021 р. Верховна Рада України прийняла законопроект №3427 «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі» (далі — законопроект). Зміни спрямовані на виконання міжнародних зобов'язань України в галузі захисту прав людини, усунення дискримінаційних стереотипів у суспільстві, приведення у відповідність законодавства у сфері реклами та протидії дискримінації за ознакою статі. Ми вирішили поцікавитися у наших експертів, що передбачає поняття «дискримінацій на реклама за ознакою статі», яка за це передбачається відповідальність і хто її буде нести.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


малиновська

Вікторія Малиновська,
адвокат, старший юрист Glagos
Законопроект пропонує відразу два нових поняття. Перше з них — загальне визначення дискримінаційної реклами. Якщо коротко, то це реклама, яка вміщує чи використовує твердження та/або зображення, які  є дискримінаційними за певними ознаками (раса, стать, вік тощо). Друге визначення якраз і розкриває одну з таких ознак (стать).

Тож дискримінацій на реклама за ознакою статі — це реклама, яка містить твердження та/або зображення про: 1) будь- яку перевагу однієї статі над іншою; 2) стереотипність ролі чоловіка та жінки; 3) принижує гідність людини; 4) демонструє насильство; 5) містить зображення тіла людини виключно як сексуального об'єкта з метою привернення уваги споживача та/або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки.

Відповідальність за розміщення дискримінаційної реклами

Відповідальність за дискримінаційну рекламу пропонується покласти на рекламодавця. Причому на того, хто винен у недотриманні вимог щодо змісту реклами, а також у замовленні її виробництва та/або розповсюдження.

Загалом відповідальність рекламодавців за дискримінацій ну рекламу полягає у накладенні штрафу в розмірі 5-кратної вартості розповсюдженої реклами.

Законопроектом пропонується внести зміни до розміру штрафу за повторне вчинення правопорушення протягом року з «подвійного розміру штрафу», який підлягає стягненню, до штрафу «у 30-кратному розмірі вартості реклами». Якщо рекламодавець буде зволікати з повідомленням вартості реклами чи взагалі її приховає, буде накладений штраф у розмірі 3400 грн (замість 1700 грн), а у разі неможливості встановити цю вартість — у розмірі, не більшому 10 200 грн.

Окремо встановлена відповідальність за замовлення реклами про прийом на роботу, яка містить дискримінаційний зміст, — у вигляді штрафу в 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати на момент виявлення (зараз — 60 тис. грн). У законопроекті пропонується зменшити його до 5-кратного, причому пояснювальна записка жодного обґрунтування цього не містить.

Марина Хеленюк (1)

Марина Хеленюк, 
юрист Stron Legal Services

Поняття «дискримінаційна реклама за ознакою статі»

У 2011 р. в Україні було ухвалено «Стандарт недискримінаційної реклами за ознакою статі», проте законодавчого закріплення визначень «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі» досі не було. Законопроект передбачає пряму заборону дискримінаційної реклами, а також встановлює її визначення.

Дискримінаційна реклама — це реклама, яка містить чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінацій ними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.

У свою чергу, дискримінаційна реклама за ознакою статі — це реклама, яка містить твердження та/або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою та/або про стереотипність ролі чоловіка та жінки, що обмежує свободу життєвого вибору людини; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; містить зображення тіла людини (час тини тіла) виключно як сексуального об'єкта з метою привернення уваги споживача та/або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не мають прямого стосунку до рекламованого продукту чи способу його споживання.

Таким чином, реклама є дискримінаційною, якщо зображує або описує жінку чи чоловіка як прикрасу чи сексуальний об'єкт, включаючи натяки на статеві стосунки і сексуальність людей, які нічим не пов'язані з рекламованим продуктом і не мають прямих асоціацій зі споживанням рекламованого продукту, товару, послуг тощо.

Відповідальність

У законопроекті чітко передбачено, що відповідальність за дискримінаційну рекламу несе рекламодавець.

Відповідно до чинного законодавства, за порушення вимог Закону України «Про рекламу» на рекламодавця може бути накладено штраф у розмірі 5-кратної вартості розповсюдженої реклами. Законопроект залишає вказану вище норму, водночас збільшуючи розмір штрафу за повторне порушення протягом року до 30-кратного розміру вартості розповсюдженої реклами. За неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами штраф становитиме 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у випадку неможливості встановлення вартості реклами, що порушує вимоги законодавства, — 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, законопроект передбачає право споживачів реклами на відшкодування шкоди, завданої дискримінаційною рекламою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати