06 вересня 2021, 17:52

Санкції РНБО: за чи все ж проти?

06.09.2021 р. Асоціація адвокатів України (далі – ААУ) провела дискусійний захід на тему «Санкційний прийом: стратегії захисту». Подіяла відбулась у форматі судового засідання – НАРАДЧА PRO, яку проводить Комітет ААУ з судової практики з метою публічного обговорення та обміну думками між адвокатами, суддями й представниками державних органів. Модератором заходу виступив Олег Маліневський, партнер EQUITY Law Firm, віцепрезидент ААУ та голова Комітету з судової практики.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1

Тарас Тарасенко, народний депутат України, говорячи про санкції, зазначив, що зараз РНБО працює абсолютно в межах чинного законодавства. «На жаль, за 30 років незалежності як правоохоронна, так і судова система поки не навчилась оперативно реагувати на загрози для державності, що несуть ті чи інші особи. Дійсно, було б краще, аби всі правопорушення (адміністративні чи кримінальні) розслідували слідчі органи, а потім їх розглядали в судах, але такі справи можуть тривати роками, що у стані війни є загрозою для існування держави», – підкреслив спікер.

Юрій Моісєєв, радник L.I. Group, зауважив, що процедура накладання санкцій потребує доопрацювання. «Часом у санкційні списки потрапляють випадкові люди. Нещодавно був прецедент, коли один з моїх клієнтів дізнався про те, що він у санкційному списку, після блокування його банківських карток, хоча він зовсім не причетний до будь-яких порушень, за які він туди потрапив. Це не нормально для правової держави», – наголосив експерт.

Сергій Лисенко, керуючий партнер Gracers Law Firm, зазначив, що закон, який регулює питання щодо накладання санкцій, потребує значного доопрацювання.

За словами Григорія Мамки, народного депутата України, санкції РНБО є додатковими заходами правового впливу на певну групу осіб. Проте саме слідчі органи повинні займатися розслідуваннями, встановлювати факти та доводити в суді свою правоту. Поки за дії представників влади не буде встановлена чітка відповідальність, ми й надалі матимемо подібні ситуації, що створюють численні правові парадокси.

Василь Лемак, суддя Конституційного суду України, підкреслив, що говорячи про презумпцію невинуватості стосовно підсанкційних осіб, необхідно пам’ятати, що санкції застосовуються в умовах, коли Російська Федерація атакує всю конституційну систему України. Тому в умовах війни введення санкцій є цілком конституційним процесом. Нинішні демократії не мають сенсу, якщо вони не можуть себе захистити.

240473223_1262866877500753_2798844038806869542_n

Олександр Кравець, суддя П‘ятого апеляційного адміністративного суду, підійняв питання щодо правового статусу політико-правового рішення, яким є застосування санкцій. За його словами, не завжди легкі рішення є правовими. Нехтувати правом не варто, навіть маючи при цьому благі наміри стосовно захисту країни.

В‘ячеслав Краглевич, партнер EQUITY Law Firm, розкритикував процедуру накладання санкцій на громадян України: «Накладаючи санкції на особу, держава фактично обмежує її у правах. Адже така особа навіть оскаржити нічого не може, оскільки рахунки заблоковані та фактично відсутня можливість сплатити послуги адвоката й сплатити державне мито в судах. Дуже багато питань до процедури накладання санкцій, а профільний закон потребує доопрацювання»

Олександр Лешенко, керуючий партнер АО «Лещенко, Дорошенко і партнери», адвокат, к.ю.н., наголосив, що механізм санкцій має використовуватися точково, не підміняючи судову та правоохоронну систему.

Михайло Савчин, директор НДІ порівняльного публічного права та міжнародного права УжНУ, поділився думками стосовно правової природи санкцій. «Говорячи про санкції, варто їх розглядати як правовий режим впливу на осіб. Санкції – це вид субсидіарної відповідальності за навколокримінальні правопорушення. Чи є доцільність такого інструменту в демократичному суспільстві? Безперечно, адже це один із механізмів боротьби з окупантами та політикою деокупації тимчасово непідконтрольних територій», – підкреслив спікер.

Володимир Келеберда, заступник голови Окружного адміністративного суду м. Києва, зазначив, що механізм санкцій не є ідеальним та має недоліки. Однак наразі нічого кращого на заміну санкцій не було придумано. Держава повинна мати механізм оперативного впливу на загрози для існування цілісності та незалежності держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати