12 лютого 2020, 11:54

Рейтинг прозорості міст-2019: одразу два переможці

Трансперенсі Інтернешнл Україна

12 лютого Трансперенсі Інтернешнл Україна оприлюднила Рейтинг прозорості міст-2019. Уперше лідерами стали одразу два міста - Дрогобич і Покров (екс-Орджонікідзе), які отримали по 79,1 бала.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


(для перегляду натисніть на зображення)

100 міст

До п’ятірки найбільш прозорих міст також увійшли Тернопіль (76,0), Маріуполь (74,6) і Вінниця (74,2). Натомість за результатами 2019 р. топ-5 залишив Дніпро.

Ще два міста - Покровськ (екс-Красноармійськ) і Коломия - продемонстрували, що можна впродовж одного року вирости в рейтингу на 67 позицій (з 89 на 22 місце та з 96 на 29 місце відповідно). Також суттєвого прогресу досягли Дубно (з 46 на 11 місце), Мукачево (з 44 на 13 місце), Кам’янське (з 28 на 8 місце) та Полтава (з 81 на 40 місце). Найменш прозорими містами цього року стали Конотоп, Світловодськ, Новомосковськ.

Понад третина міст перетнула позначку у 50 балів. У 2017 р. лише 6% мали подібні показники.

Методику оцінювання прозорості українських міст і містечок спільно розробляли «Трансперенсі Інтернешнл Україна» та Інститут політичної освіти на основі методології, за якою Transparency International оцінювала муніципальну прозорість міст у Словаччині. Те, наскільки прозорим є конкретне місто, експерти визначали на основі офіційних відповідей міських рад, інформації на їхніх сайтах, їхніх рішень та інших документів.

Для визначення прозорості міста група експертів аналізувала 14 сфер його життя: кадрові питання, доступ та участь містян, інформацію про роботу органів місцевого самоврядування, бюджетний процес, освіту, комунальне майно, фінансову і матеріальну допомогу, а також гранти, землекористування та будівельну політику, професійну етику та конфлікт інтересів, інвестиції та економічний розвиток, муніципальні закупівлі, комунальні підприємства, соціальні послуги, житлову політику.

"Деякі з цих напрямків в цілому в Україні демонструють значний прогрес, деякі – дуже відстають"- зазначила Анастасія Мазурок операційна директорка «Трансперенсі Інтернешнл Україна».

Найкраще українським містам вдається реформувати кадрові питання (рівень прозорості – в середньому 68%), доступ та участь містян у міських процесах (66%) та інформацію про роботу органів місцевої влади (56%). Найменш прозорими, для порівняння, є комунальні підприємства (35% – середній в Україні рівень прозорості цього сектору), соціальні послуги (25%) та житлова політика (23%).

Різниця у прозорості різних сфер життя міст пов’язана з тим, що якісь моменти зробити простіше, тож влада починає з них, більш складні – відкладає на потім, пояснює виконавчий директор «Трансперенсі Інтернешнл Україна» Андрій Боровик.

"Попри позитивну динаміку, темпи підвищення прозорості міст знижуються. У 2018 р. рівень прозорості підвищився на 12%, у 2019 р. - на 6%, - зазначив виконавчий директор ТІ Україна Андрій Боровик. - Очевидно, що міськради швидше виконують ті рекомендації, які для них легші, а зміни в складніших сферах чиновники відкладають на потім. З огляду на близькі місцеві вибори, у 2020 р. варто чекати помітнішого зростання”.

(для перегляду натисніть на зображення)

Міста з найбільшим приростом

У цьогорічному рейтингу середній рівень прозорості складає 45,7 бала. Найбільш прозорими стали сфери кадрових питань (68%) і доступу та участі (66%). Втім, найменш прозорими залишаються соціальна сфера (втілено 25% рекомендацій) та житлова сфера (втілено лише 23% рекомендацій). Зазначимо, що така "непопулярність" зрушень в житловій сфері спостерігається вже три роки поспіль - цьогоріч відразу 18 міст не зробили зрушень у цьому напрямку. Результати рейтингу є основою для надання рекомендацій містам, щодо подальшого підвищення прозорості міськради.

Захід відбувся за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС) та проєкту ПРООН "Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні", який фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

(для перегляду натисніть на зображення)

Рейтинг прозорості міст_карта

Сфери прозорості ТОП-5 прозорих міст

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати