27 березня 2024, 14:50

Реєстр збитків, завданих агресією рф проти України, в найближчі тижні розпочне прийом заяв: що відомо

European Business Association

22 березня 2024 року відбулась зустріч Європейської Бізнес Асоціації з Маркіяном Ключковським, виконавчим директором міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Про це повідомили в ЄБА.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Відбулося відкриття Офісу Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України".

Як зазначається, наразі тривають фінальні приготування до старту роботи Реєстру – прийому перших заяв. Першою категорію, яка буде відкрита в Реєстрі, будуть заяви фізичних осіб щодо пошкодження чи руйнування житлового майна. Далі протягом наступних 12 місяців будуть запущені інші категорії, з повним переліком яких можна буде найближчим часом ознайомитись на сайті Реєстру.

Так, подавати заяви до Реєстру зможуть люди, компанії та держава. Заяви можуть стосуватися збитків на міжнародно визнаній території України та територіальних водах, завданих починаючи з 24 лютого 2022 року. Період з 2014 року до початку повномасштабного року поки що не входить до мандату Реєстру. Іноземні громадяни та юридичні особи також зможуть подавати заяви до Реєстру.

Загальна кількість заяв, яку отримає Реєстр, оцінюється в кількості від 6 до 8 млн, а в категорії, що буде запущена найпершою, – заяви від фізосіб щодо руйнування житла – від 300 до 600 тисяч.

Подача заявок відбуватиметься у цифровому форматі через портал Дія, юридичні особи зможуть це роботи через вебпортал Дії з під'єднанням ЄДР. Дещо згодом буде можливість подати заяву через мережу ЦНАПів. Передбачається, що більшість пунктів заявки будуть заповнюватись автоматично системою, підтягуючи дані з державних реєстрів. Зважаючи на значну кількість потенційних заяв, для їх опрацювання використовуватимуться різні інструменти автоматизованого аналізу, зокрема штучний інтелект.

Окрім збитків, завданих громадянам України, в пріоритетах Реєстру також буде опрацювання заяв щодо збитків внаслідок руйнування критичної інфраструктури, що зачіпає також і бізнес. Заяви від бізнесу щодо руйнування чи знищення майна та інших збитків будуть прийматися Реєстром дещо пізніше. Для юридичних осіб буде передбачено декілька категорій – можна буде заявити про вимоги, пов’язані безпосередньо з відшкодуванням збитків, завданих майну, та вимоги щодо втрат бізнесу (економічні наслідки, втрачена вигода тощо).

Як зазначається, наступні кроки – це створення компенсаційної комісії та компенсаційного фонду. За очікуваннями пана Ключковського, створення компенсаційної комісії може зайняти ще близько року. Інструменти для забезпечення компенсаційних виплат ще будуть розроблятися, так само як будуть прийматися окремі рішення по джерелах цих виплат. Концептуально, це мають бути воєнні репарації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати