19 травня 2021, 8:36

Раді пропонують криміналізувати рекламу наркотичних засобів

До Верховної Ради України подано законопроект щодо криміналізації реклами або пропаганди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада встановить кримінальну відповідальність за дискримінацію та умисне зараження іншої особи інфекційними хворобами"

Необхідність прийняття проекту Закону

Одним із факторів, які сприяють поширенню проблеми наркоманії, є майже вільне пропагування та рекламування наркотиків, які набули особливого розмаху з розвитком цифровізації, інтернету, соціальних мереж та месенджерів, до яких має вільний доступ більшість населення планети. На сьогоднішній день рекламу наркотиків можна зустріти майже будь-де – наліпки з QR-кодами, різноманітні надписи на вуличних об'єктах для переходу на інтернет-ресурси з продажу наркотиків, месенджери чи соціальні мережі. Разом з тим, на теперішній час кримінальний закон не встановлює відповідальності за такі протиправні безпосередні дії, як реклама або пропаганда наркотичних засобів, психотропних речовин або їх прекурсорів.

Що пропонується?

Законопроектом №  5496 від 14.05.2021 пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 3151, яка передбачає притягнення до кримінальної відповідальності за рекламу або пропаганду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, нарковмісних рослин або їх частин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини чи їх прекурсори,

  • в інформаційно-телекомунікаційних мережах (включаючи мережу Інтернет),
  • в громадських місцях (у тому числі на (в) будинках і спорудах, дорожньому покритті, інших об’єктах інфраструктури населених пунктів),
  • на (в) транспорті, телебаченні і радіо, у засобах масової інформації і друкованих виданнях
  • шляхом поширення зображень, цифрових знаків та (або) назв, штрих та скан-кодів, веб-адрес, облікових записів (акаунтів) у соціальних мережах та месенджерах (у тому числі іноземними мовами),

а також за пропаганду відомостей про засоби та методи їх розробки, виготовлення, культивування чи використання, місця їх придбання, опис будь-яких переваг у використанні окремих наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, наркотичних рослин або їх частин, що містять наркотичні засоби або психотропні речовини чи їх прекурсори.

За такі дії санкція передбачає штраф від 51 тис грн до 85 тис грн або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.

Ті самі дії, вчинені повторно або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 310, 314, 315, 317, 318 цього Кодексу, каратимуться  позбавленням волі на строк від 5 до 7 років.

У законопроекті також  передбачена примітка щодо застосування до юридичної особи, уповноважена особа якої вчинила такий злочин, заходів кримінально-правового характеру у вигляді штрафу у розмірі від 340 тис грн  до 850 тис грн.

Варто зазначити, що дія цієї статті не розповсюджується на випадки розміщення відомостей про наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги або прекурсори у спеціалізованих наукових виданнях, у науково-методичній та навчальній літературі, яка розроблена відповідно до змісту освітніх програм та затверджена закладами вищої освіти (науковими установами) у встановленому порядку, розповсюдження інформації на наукових семінарах, конференціях, симпозіумах та інших заходах наукового-практичного характеру.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати