Сьогодні, 6 лютого 2020 р., Рада бізнес-омбудсмена (РБО) представила звіт за IV квартал 2019 р. Так, від бізнесу було отримано 412 скарг на дії державних органів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Щодо фінансового ефекту для бізнесу, то, за словами Марчіна Свєчіцького, бізнес-омбудсмена, РБО допомогла повернути компаніям 347 млн грн, а якщо рахувати з 2015 р., то ця сума становить 17,9 млрд грн. Крім цього, Рада допомогла підприємцям припинити десятки випадків порушень із боку державних органів, отримати ліцензії та дозволи, а також закрити безпідставні кримінальні справи. Переважна більшість (96%) заявників відповіли, що залишилися задоволеними їх роботою.
Тенденції скарг. Чотири блоки скарг (податкові питання, дії правоохоронців, державних регуляторів та Міністерства юстиції) становили 86% усіх звернень:
- Податкові питання (62%). Проти попереднього кварталу, кількість скарг цього найбільшого блоку зменшилась на 4%. Підприємці менше скаржилися на податкові перевірки, податкові кримінальні справи та анулювання реєстрації платника ПДВ. Єдиний предмет, з якого зросла кількість скарг – блокування податкових накладних. Багато компаній скаржилися на внесення їх до списку ризикових платників податків без конкретних пояснень з боку держорганів.
- Дії правоохоронців (12%). Стосовно дій правоохоронців спостерігалися різні тенденції звернень, в залежності від органу. Порівняно з попереднім кварталом, бізнес більше скаржився на процедурні зловживання та бездіяльність Національної поліції. Також до нас частіше зверталися з приводу кримінальних справ, порушених Службою безпеки України. Натомість, компанії подали менше скарг щодо процесуальних зловживань та порушених кримінальних справ з боку органів Прокуратури.
- Дії державних регуляторів (9%). Як порівняти з III кв. 2019 р. та IV кв. 2018 р., зросла кількість звернень щодо неправомірних дій державних регуляторів.
- Дії Міністерства юстиції (4%). Водночас загалом зменшився обсяг скарг на Міністерство юстиції, хоча тенденції звернень з питань виконавчого провадження та державної реєстрації були протилежними.
Переважна більшість (84%) заявників РБО – українські компанії. Найчастіше зверталися за допомогою оптовики (27%), виробники (16%), фізичні особи-підприємці (10%), представники нерухомості та будівництва (10%), а також агробізнесу та гірничодобувної промисловості (8%). Понад третина звернень (39%) надійшла з Києва.
Співпраця з державними органами.
Загалом державні органи виконали 91% індивідуальних та 38% системних рекомендацій, наданих Радою. З метою підтримки конструктивного діалогу з державними органами, РБО підписала Меморандуми про партнерство та співробітництво з Генеральною прокуратурою, Державною податковою та Державною митною службами. Ці документи передбачають розгляд найскладніших справ в межах зустрічей спільних експертних груп, до складу яких входять як представники держорганів, так і Ради.
«Ми сподіваємося, що підписані Меморандуми з державними органами допоможуть досягти нашої спільної мети – покращення стандартів роботи відносно бізнесу тисяч державних службовців. Чим більше скарг подадуть компанії, тим більше системних проблем ми можемо виявити, і тим більше процесів в результаті буде покращено», - підкреслив Марчін Свєнчіцький.
Системні досягнення
Відповідно до наших рекомендацій з митних питань, Верховна Рада внесла зміни до Митного кодексу України, які мають забезпечити захист прав інтелектуальної власності при переміщенні товарів через український кордон. Відповідно до рекомендацій щодо боротьби з рейдерством, з метою недопущення здійснення реєстраційних дій з порушенням принципу територіальності, Верховна Рада прийняла закон, відомий як «Антирейдерський закон-2», який відновив територіальність як один з принципів державної реєстрації прав. Обидва закони набули чинності у IV кв. 2019 р.
Системний звіт, присвячений МСП
Понад дві третини звернень (72%), отриманих Радою з початку роботи, надійшло від малих та середніх підприємств (МСП). З огляду на важливість скарг від МСП в портфоліо, РБО присвятила 15-й системний звіт оцінці реалізації державної Стратегії розвитку МСП до 2020 р. та сформулювали свої висновки на майбутнє. В аналізі на основі статистики Ради та результатів досліджень фокус-груп з підприємцями з різних областей України, експерти РБО дослідили питання надмірного контролю з боку податкових органів, необхідності вдосконалення трудового законодавства, стимулювання експорту та спрощення доступу до фінансування для МСП. РБО наголосила на важливості ролі Офісу розвитку МСП та місцевих органів влади у здійсненні обґрунтованої регуляторної політики та заходів контролю МСП, які сприятимуть їх розвитку. Очікується, що ці системні рекомендації будуть використані для комплексного аналізу заходів з реалізації Стратегії МСП-2020 та розробки подальших напрямків державної політики щодо МСП.
Урядова комісія з питань захисту бізнесу
Уряд запросив РБО увійти до складу новоствореної Комісії з питань захисту бізнесу на чолі з Прем'єр-міністром. В межах двох засідань у IV кв. 2019 р., Комісія розглянула декілька кейсів, відібраних з тих, що також розглядалися Радою раніше, але які водночас є особливо важливими для українського бізнес-клімату.