04 березня 2022, 18:11

Проголошено Декларацію про створення Спеціального трибуналу зі злочину агресії проти України

"Сьогодні зроблено перші кроки щодо створення механізму для міжнародної кримінальної відповідальності винних у злочині агресії проти України! Кілька годин тому на платформі британського Chatham House відбулася презентація проєкту, над яким на доручення Dmytro Kuleba ваш покірний слуга працював останні дні із групою провідних британських юристів-міжнародників: Філіпом Сендсом, Дапо Аканде, Філіпом Лічем, колишнім британським прем'єр-міністром Гордоном Брауном та деякими іншими колегами",- написав на своїій сторінці у Facebook Перший віце-президент Української асоціації міжнародного права Микола Гнатовський.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На юридичному фронті Україна активно використовує можливості наявної архітектури органів міжнародного правосуддя: Міжнародний Суд ООН (слухання у справі за Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього - наступного тижня), Міжнародний кримінальний суд (рішення Прокурора про початок розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності та передача ситуації в Україні на розгляд МКС спільною заявою 39 держав-учасниць Римського статуту), Європейський суд з прав людини (Суд тимчасові заходи за правилом 39 Регламенту Суду). Усі ці треки важливі.

"Але нічого з цього, на жаль, не дає юридичної можливості притягти до відповідальності найвище керівництво держави-агресора за злочин агресії, який створив передумови для всіх інших міжнародних злочинів",- зазначив Микола Гнатовський.

Юрисдикція МКС щодо цього злочину має вкрай обмежений характер і за умов нератифікації Росією Римського статуту та поправок до нього не створює у Суду потрібної юрисдикції.

Тому, подібно до Лондонської декларації 1942 року, яка заклала основу для Нюрнберзького трибуналу, сьогодні було проголошено Декларацію про створення Спеціального трибуналу зі злочину агресії проти України. Текст відповідної заяви та проєкту декларації був схвалений Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та підписаний кількома десятками провідних світових (та українських!) юристів-міжнародників, колишніх суддів міжнародних судових установ, а також такими знаковими фігурами, як наприклад прокурор нюрнберзьких процесів Бен Ференц або актор і письменник Стівен Фрай.

З текстом документу (поки англійською, український переклад буде невдовзі) можна ознайомитися за цим посиланням.

гнатовський

               (для перегляду натисність на зображення)

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати