11 лютого 2021, 10:00

Прискорення інфляції у січні: що подорожчало найбільше?

Прес-служба НБУ

У січні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 6,1% (з 5% у грудні 2020 року). У місячному вимірі ціни зросли на 1,3%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У 2020 році заклади вищої освіти отримали дохід 241 млн грн від розміщення коштів на депозитах"

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Фактична споживча інфляція очікувано вийшла за верхню межу цільового діапазону 5% ± 1 в. п. Водночас вона була дещо нижчою за прогноз, опублікований в Інфляційному звіті за січень 2021 року. Подорожчання окремих продуктів харчування, палива та тютюнових виробів, а також подальше зростання споживчого попиту формували проінфляційний тиск. Натомість інфляцію стримувало зниження вартості природного газу. Як і очікувалося, запровадження локдауну в січні не мало суттєвого впливу на динаміку цін.

Базова інфляція прискорилася (до 5% р/р з 4,5% р/р у грудні 2020 року).

Продовольчі товари

Збільшились темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 5,8% р/р). Як і в попередні місяці, досить стрімко дорожчала соняшникова олія через нижчий урожай соняшнику та підвищення світових цін на олійні культури. Це позначилося на вартості продуктів її переробки: майонезу та спредів. Вищі ціни на сировину та енергетичні ресурси пришвидшили подорожчання борошняних та макаронних виробів. Підвищення цін на сировину також позначилося на вартості м’ясних продуктів. Унаслідок послаблення гривні в попередні місяці та значного споживчого попиту прискорилось подорожчання сирів, рису і продуктів з риби. 

Непродовольчі товари

Вищими темпами дорожчали й непродовольчі товари (2,6% р/р). Це також зумовлено значним споживчим попитом та відображенням у цінах слабшої гривні в попередні місяці. Так, у січні зростання вартості побутової техніки, фармацевтичної продукції та автомобілів продовжило прискорюватися, а зниження цін на електроніку дещо сповільнилося. Також очікувано повільніше дешевшав одяг та взуття. Це може пояснюватися меншим впливом сезонного зимового розпродажу на ціни в січні внаслідок перенесення його старту на грудень через січневий локдаун. 

Послуги

Темпи зростання цін на послуги практично не змінилися (6,8% р/р). З одного боку, посилення споживчого попиту та збільшення виробничих витрат пришвидшили подорожчання туристичних послуг, оренди житла та технічного обслуговування автомобілів. З іншого боку, знизилися темпи підвищення цін на медичні та стоматологічні послуги, а також на послуги кінотеатрів, спортивних закладів, ресторанів, готелів та хімчисток. Це пов’язано зі зменшенням відвідувань цих закладів через січневий локдаун.

Сирі продукти харчування

Очікувано прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування (до 5,5% р/р). Зокрема, скорочення виробництва та зростання виробничих витрат зумовили помітне подорожчання яєць та сповільнили здешевлення курятини. Відчутніше подорожчали цукор та борошно через високі світові ціни та гірші врожаї цукрового буряку та пшениці. Дещо прискорилося зростання цін на фрукти, передусім апельсини, яблука та ківі. Через скорочення запасів темпи зниження цін на овочі борщового набору сповільнилися, хоча вони й залишалися дешевшими, ніж торік. Водночас продовжили дешевшати огірки та помідори через збільшення дешевшої, ніж торік, пропозиції з Туреччини.

Підакцизні товари

Зростання адміністративно-регульованих цін прискорилося (до 11,7% р/р). Планове підвищення акцизів призвело до подорожчання тютюнових виробів. Ціни на алкоголь повернулися до зростання, зокрема через підвищення мінімальних цін на ігристі вина.

Комунальні послуги

Через відміну пільгового тарифу для домогосподарств очікувано подорожчала електроенергія. Крім того, Укртелеком підвищив тарифи на послуги зв’язку. Подорожчання газу в попередні періоди вплинуло на вартість гарячої води та опалення. Водночас дещо зменшилися темпи зростання цін на природний газ через зниження тарифів за січень газопостачальними компаніями.

Паливо

Здешевлення палива сповільнилося (до 4,7% р/р) унаслідок підвищення світових цін на нафту та збереження високого попиту з боку населення. 

У січні споживча інфляція очікувано прискорилася та вийшла за верхню межу цільового діапазону 5% ± 1 в.п. З огляду на вплив низьких минулорічних врожаїв, подорожчання енергоресурсів та подальше зростання споживчого попиту, очікується, що в першій половині 2021 року споживчі ціни продовжать зростати. 

Зазначається, що надалі вплив проінфляційних чинників слабшатиме, що розверне інфляційну динаміку. Завдяки нарощенню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція, а наприкінці року вичерпається ефект низької бази порівняння для окремих товарів. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати