06 липня 2022, 18:24

Правові підстави звернення стягнення на російське майно на користь України обговорили під час конференції

Українське відділення Асоціації міжнародного права

Українським відділенням Асоціації міжнародного права (International Law Association) на базі групи компаній «Актіо» спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень 24 червня 2022 року було проведено онлайн-конференцію на тему «Restrictions on the Rights of Residents of the russian federation regarding their property and legal grounds for recovery of such property in favor of Ukraine».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Під модераторством директора Національного  інституту стратегічних досліджень проф. Олександра Богомолова активну участь у заході взяли іноземні члени АМП, вітчизняні юристи-міжнародники, а також представники адвокатської спільноти з Великої Британії та ПАР.

У вступному слові  проф. Олександр Богомолов наголосив на важливості та актуальності теми конференції у світлі збройної агресії проти України, яка наразі триває. Пан Богомолов наголосив на тому, що він впевнений у тому, що Україна переможе у воєнному конфлікті, але ця перемога має дуже дорогу ціну. Українська перемога, на його думку, повинна відбутися у межах правового поля, з дотриманням принципів міжнародного права, тому внесок науковців, завдяки їх теоретичним напрацюванням щодо проблем соціального, економічного та політичного характеру, які виникають внаслідок збройної агресії проти України, у прискоренні перемоги є очевидною.

З доповіддю виступила науковий секретар Українського відділення АМП, к.ю.н. Наталія Гуц, яка зазначила, що діяльність таких підприємств, які співпрацювали з російською федерацією до воєнного конфлікту, окрім руйнівних наслідків війни, гальмується й іншими чинниками, які в багатьох випадках можуть призвести до повної неможливості їх функціонування. До таких факторів, зокрема, можна віднести можливість примусового вилучення майна, санкції, обмеження руху коштів та неможливість здійснення корпоративних операцій, які потребують нотаріального посвідчення.

Оксана Маркєєва, начальник відділу державної та громадської безпеки Центру досліджень безпеки Національного інституту стратегічних досліджень у ході жвавої дискусії, яка виникла по завершенні доповіді, відзначила важливість впливу політичного аспекту на ситуацію, пов'язану зі збройною агресією проти України. На її думку, безпека держави і суспільства є не самоціллю, а лише функцією забезпечення свободи і безпеки конкретного індивіда, при цьому важливу роль у цьому процесі відіграє політична воля.

Директор Центру досліджень воєнних злочинів при Інституті держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, к.ю.н. Микола Сірий зазначив, що неправомірна та неспровокована широкомасштабна агресія рф проти незалежної та суверенної держави Україна характеризується масовим вчиненням російськими військовими воєнних злочинів, в ряду яких розстріли військовополонених, вбивства та катування мирних мешканців, сексуальне насильство, невибіркові обстріли цивільних об'єктів (приватних домогосподарств, шкіл, лікарень, закладів культури, релігійних споруд), масштабне руйнування населених пунктів, об'єктів інфраструктури життєзабезпечення. Ці та інші факти вже підтверджені не лише українськими органами правопорядку та правосуддя, але також і численними зарубіжними організаціями. Накладені на рф та її резидентів у відповідь на воєнну агресію економічні та обмежувальні санкції є цілком обґрунтованими. Специфіка російської дійсності полягає в тому, що домінуюча частина російської економіки була глибоко інтегрована у державну структуру, централізовано скеровувалася політичним автократичним центром та використовувалася у політиці залякування, тиску, примусу, підкупу. Російські господарюючі суб'єкти є лише "на папері" самостійними і незалежними. Проактивна позиція обмеження російського бізнесу, який вже давно є частиною тоталітарної системи, повною мірою відповідає демократичним цілям. Завдання уряду України та урядів інших демократичних країн полягає в тому, щоб на основі ретельних досліджень та юридичного доведення встановлювати фактичні зв'язки між структурами російського бізнесу та російською політикою воєнної агресії. Воєнні злочинці та їх спонсори повинні понести справедливе покарання.

Суддя Верховного Суду України Богдан Пошва наголосив на тому, що Україна є демократичною правовою державою, яка вже тривалий час неухильно підтверджує свою відданість ідеалам верховенства права. Відповідь на виклики повномасштабної російської агресії український уряд формує у тісній співпраці та взаємодії з урядами інших демократичних держав. Кожен свій крок українська держава ретельно звіряє з магістральними позиціями провідних міжнародних організацій. Здійснюючи свій захист та захист цивілізаційних цінностей від воєнної тоталітарної агресії, Україна неухильно дотримується основоположних принципів права та діє, виключно, в межах правових процедур. Це повною мірою стосується і реалізації обмежень, що застосовуються до структур російського бізнесу, що фінансує воєнну машину країни-агресора.

Рейна Марія ван Палландт, старший юрист із спорів Prospect Law Ltd, надала роз'яснення щодо того, як у Великій Британії відбувається процес заморожування російських активів у зв'язку з війною рф проти України. 

Світлана Васильова, адміністратор досліджень VR Law Incorporated, підтримала дискусію та зауважила, що під час застосування санкцій проти тієї чи іншої держави, необхідним є дотримання прав і свобод її громадян.  

Проф. Казухіро Накатані, генеральний секретар філії АМП в Японії, професор вищих шкіл права та політики Токійського університету, наголосив на тому, що під введення санкцій, обмеження прав резидентів російської федерації щодо їх майна та правових підстав звернення на таке майно на користь України, необхідно дотримуватися Європейської конвенції з прав людини та не виходити за її межі під час вилучення майна, у першу чергу, фізичних осіб-резидентів російської федерації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати