22 червня 2020, 17:04

Порядок формування ВККС та зміни щодо діяльності ВС: з'явився текст законопроекту

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №3711 від 22.06.2020 р. "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "КЦС ВС роз’яснив судам дію цивільного процесуального закону в часі".

Ініціатором законопроекту виступив Президент України Володимир Зеленський.

Законопроектом передбачаються зміни до законів України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", а також до розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування".

Так, проектом пропонується визначити, що судді Верховного Суду України зараховуються до штату Верховного Суду у касаційний суд тієї юрисдикції, яка відповідає юрисдикції судової палати Верховного Суду України, в якій суддя здійснював правосуддя, та підлягають кваліфікаційному оцінюванню упродовж одного року з дня такого зарахування; особливості порядку та методології кваліфікаційного оцінювання таких суддів, показників відповідності критеріїв кваліфікаційного оцінювання та засобів їх встановлення затверджуються Вищою радою правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законопроектом визначається порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Так, новий склад ВККС (16 членів) буде призначено Вищою радою правосуддя за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь правники, які мають відповідний стаж професійної діяльності.

Водночас добір здійснюватиметься конкурсною комісією у складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів, зокрема пропонується, щоб до складу комісії входили три особи з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів України, та три особи з числа міжнародних експертів, визначені Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу чи провадять свою діяльність у сфері юстиції та/або у сфері судової влади, та/або у сфері запобігання і протидії корупції. Як зазначається, такий підхід забезпечить пропорційне представництво суддів та долучення міжнародних експертів до участі у процесі конкурсу, що сприятиме підвищенню довіри до нього. Проектом передбачається, що у випадку, якщо суб'єкти формування конкурсної комісії у визначений законом строк не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, то такі кандидатури запропонує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Також встановлюються чіткі строки внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії, її формування, визначаються вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права та обов'язки її членів.

Законопроектом пропонується виключити ст. 28-1 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" щодо створення та діяльності Комісії з питань доброчесності та етики. Ця пропозиція враховує правову позицію КСУ, відповідно до якої "орган, установу, утворені при конституційному органі, закон не може наділяти контрольною функцією щодо цього конституційного органу" (рішення від 11 березня 2020 р. №4-р/2020).

Також пропонується виключити із Закону України "Про судоустрій і статус суддів" положення щодо встановлення максимальної кількості суддів Верховного Суду. Натомість пропонується встановити загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на ВРП за поданням Державної судової адміністрації України. Проектом вилучаються з Закону №193-ІХ відповідні положення щодо порядку проведення відбору суддів до касаційних судів у складі Верховного Суду, пов'язаного зі скороченням кількості суддів ВС.

Читайте також: "Огляд практики застосування ВС закону про судовий збір у господарських справах".

Також законопроектом з урахуванням позиції КСУ змінюються процедури здійснення дисциплінарного провадження щодо судді. З метою забезпечення першочергових заходів із реформи органів прокуратури законопроектом також пропонуються відповідні зміни, пов'язані зі зміною назв регіональних прокуратур на обласні прокуратури.

Як зазначається, прийняття відповідного Закону забезпечить виконання рішень Конституційного Суду України, дасть змогу сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, на яку покладаються функції щодо добору та оцінювання суддів.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати