26 лютого 2024, 15:47

Польський бізнес в Україні: власники, виручка та “російський слід” в діяльності

YouControl

В Україні станом на лютий 2024 року працює 3 635 польських компаній.  Фахівці R&D-центру YouControl з’ясували, що менше половини з них оприлюднили фінансову звітність за 2022-й та мають понад 63 млрд грн сукупної виручки за підсумками 2022 року. Більш ніж половина польських компаній зареєстровані на Львівщині та в Києві. У структурі власності 18 юридичних осіб, крім учасників/бенефіціарів з Польщі, присутні громадяни росії та білорусі. В яких сферах працює польський бізнес в Україні та які компанії входять до п’ятірки найбільших за виручкою та статутним капіталом — в дослідженні YouControl. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що аналізували: дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) на предмет участі в статутному капіталі польських компаній та фізичних осіб-резидентів Польщі. Перевірили компанії з часткою статутного капіталу від 25% та/або бенефіціарами яких є громадяни Польщі. З переліку досліджуваних компаній виключені юридичні особи зі статусами “Припинено” та “Скасовано”.

Мільярди гривень статутного капіталу

Станом на лютий 2024 року, в Україні працює 3 635 компаній за участю польського капіталу. Більше половини (58,7%) з них зареєстровані у Львівській області — 1 116 та у Києві — 1 016. Близько 31% від досліджуваних польських компаній в Україні задіяні у сфері оптової та роздрібної торгівлі, 17% — у переробній промисловості. Основним напрямком понад 8% компаній є професійна, наукова та технічна діяльність. А у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування працюють близько 7% підприємств.

Загальна сума статутних капіталів 3 635 компаній перевищує 15 млрд грн. З них щонайменше понад 2,8 млрд грн — це частка 25% статутного капіталу польських компаній та фізичних осіб-резидентів, що відображає рівень впливу бізнесу на українську економіку. 

До п’ятірки компаній за найбільшим розміром статутного капіталу увійшли:

Згідно з даними “Фінансова звітність підприємств (річна)”, оприлюдненими Державною службою статистики України на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, близько 30% від загальної кількості досліджуваних компаній (1089) оприлюднили свою фінансову звітність за 2022 рік. Їхня сукупна виручка за підсумками 2022 року становить понад 63 млрд грн.

  • ТОВ "РАДЕХІВСЬКИЙ ЦУКОР" — 6,98 млрд грн, бенефіціаром якого є Володимир Матківський через польську компанію ТОВ "ПФАЙФЕР & ЛАНГЕН ІНВЕСТИЦІЇ".

  • УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКЕ СП В ФОРМІ ТОВ "МОДЕРН-ЕКСПО" — 3,9 млрд грн, що входить до однойменної групи компаній, ключовими особами якої є польський підприємець Богдан Лукасік та українець Петро Пилипюк.

  • ДП "ЛПП УКРАЇНА" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЛПП" — 3,7 млрд грн, власницею якого є польська компанія LPP, що працює у сфері легкої промисловості та ритейлу — бренди Reserved, Cropp, House, Mohito і SiNSAY.

  • ТОВ "INTER CARS UKRAINE" — 3,5 млрд грн, яке є частиною мережі Inter Cars Group, засноване польською компанією Inter Cars S.A. — дистриб’ютором автомобільних запчастин та автотоварів у Центральній і Східній Європі.

  • ТОВ "БАРЛІНЕК ІНВЕСТ" — 3,14 млрд грн, виробник багатошарових дерев’яних підлог.

Санкції та “російський слід” у компаніях із польськими засновниками/бенефіціарами

В структурі власності 18 компаній з досліджуваного переліку, крім учасників/бенефіціарів з Польщі, присутні громадяни російської федерації та республіки білорусь. Зокрема,  ТОВ "ПРОАВТО ЛТД", ТОВ "УКРА ПОЛ" та ТОВ "ПРОАВТО"

Бенефіціаром цих компаній, крім резидента Польщі Сильвестра Шималяка, також зазначений Михайло Вашуркін. Він у липні 2023 року Указом Президента України № №364/2023 включений до переліку фізичних осіб, до яких застосовуються персональні санкції. Михайло Вашуркін до вересня 2022-го був учасником Науково-технічного товариства з обмеженою відповідальністю "Азимут". Це російська компанія, що здійснює постачання електротехнічного обладнання підприємствам воєнно-промислового комплексу російської федерації. 

Також інформацію про накладення санкцій на одного зі співвласників компанії має ще одна компанія з переліку — ТОВ "НОВА ХОРТИЦЯ". Її бенефіціарами виступають громадянин Польщі Рафал Яцек Бєлецький та екснародний депутат України Вячеслав Богуслаєв. Пан Богуслаєв внесений до санкційних списків України, ЄС та Швейцарії.

Ще 19 компаній з вибірки належить до холдингу/групи, інший учасник якого зареєстрований за законодавством російської федерації. До прикладу, це 4 компанії з ФПГ “Церсаніт”, ключовою особою якої є вищезгаданий Міхал Соловов. А також дві компанії зі складу ФПГ “Каргілл”. Міжнародна група компаній Cargill в Україні займається виробництвом та торгівлею зерновими та олійними культурами, переробкою насіння соняшника та сої.

Загалом, 77 компаній входять/мають зв’язок або мають відношення до 56 ФПГ, що додані до системи YouControl. Водночас кілька компаній з досліджуваного переліку можуть відноситися як до однієї фінансово-промислової групи, так і одна компанія може бути пов’язана із кількома ФПГ одночасно. Наприклад, ТОВ "ТОКІВСЬКИЙ ГРАНІТНИЙ КАР'ЄР", учасниками якої є громадянин Польщі  Зенон Кішкель (50% статутного капіталу), українець Кирило Соловйов та ТОВ "ГРАНІТ ІНВЕСТМЕНТС" (40% статутного капіталу). Учасниками останньої є Олеся Бойко, Ксенія Шевченко та Валентин Заруба. За даними громадського руху ЧЕСНО, Олеся Бойко — цивільна дружина українського екснардепа Сергія Хланя. А Валентин Заруба був помічником екснародного депутата України 8 скликання Олександра Жолобецького. 

Серед досліджуваного польського бізнесу в Україні присутні 17 компаній, що входять до складу ФПГ “Чисто”, що постачає обладнання та надає послуги з прибирання, мийки та очищення. Ключова особа групи — Валерій Макицький, який за інформацією з ЄДР є громадянином Польщі, однак до червня 2022-го мав білоруське громадянство. 

Повна версія матеріалу на сайті YouControl

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати