Міністерство юстиції США оголосило про розкриття своєї найбільшої в історії справи про крадіжку криптовалюти. Правоохоронці конфіскували рекордні 3,6 млрд доларів у біткойнах. Вилучена сума пов’язана зі зломом біржі віртуальної валюти Bitfinex, системи якої були зламані хакерами майже 6 років тому. Про це повідомляє британська газета The Guardian.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
34-річний Ілля «Голландець» Ліхтенштейн та його 31-річна дружина Хізер Морган були заарештовані за звинуваченням у відмиванні вкраденої криптовалюти, приховуванні транзакцій та шахрайстві. Справа була подана до федерального суду у Вашингтоні.
«Наше повідомлення злочинцям має бути зрозуміле: криптовалюта не є надійним «притулком». Ми можемо і ми будемо стежити за грошима, незалежно від того, яку форму вони мають», – зазначила заступниця Генерального прокурора Ліза Монако.
Пару звинувачують у змові з метою відмивання 119 754 біткойнів, вкрадених після того, як хакер зламав Bitfinex та ініціював понад 2 тис. несанкціонованих транзакцій. Представники Міністерства юстиції заявили, що на той момент транзакції оцінювалися у 71 млн доларів у біткойнах, але зі зростанням вартості валюти тепер вона оцінюється у понад 4,5 млрд доларів.
Ліхтенштейн та його дружина також намагалися відмивати гроші через мережу обмінних пунктів. Прокурори заявили, що незаконні доходи були витрачені на різні речі, починаючи від придбання золота і нерозмінних жетонів до «абсолютно звичайних речей, таких як покупка подарункової картки Walmart за 500 доларів».
Значну увагу до цієї справи привернула не лише астрономічна сума, але й активність підозрюваних в Інтернеті. Хізер Морган під ім’ям @razzlekhan опублікувала великий каталог відео для реп-пісень, технік DIY тощо. ЇЇ пости в соціальних мережах рекламують пишний спосіб життя. Одне відео показує квартиру на Манхеттені з чистим видом на небо та інші будівлі. У жовтневому дописі у Facebook Морган натякнула на бажання купити картину в аукціонному домі Sotheby's. Морган також мала захоплення у світі живопису, дизайну одягу та письменництва, де вона представила себе як корпоративний тренер. Одна з її останніх робіт мала назву «Поради щодо захисту вашого бізнесу від кіберзлочинців» та містила інтерв’ю з власником біржі криптовалют про те, як запобігти шахрайству.
Ілля Ліхтенштейн описав себе на Linkedin як інвестора-янгола. Він є випускником престижної компанії Y-combinator, яка допомогла запустити низку відомих технологічних стартапів.
Під час першого судового засідання магістратський суддя постановив, що Ілля Ліхтенштейн може бути звільнений під домашній арешт під заставу в 5 млн доларів, підписану його батьками. Сума застави для Хізер Морган була встановлена на рівні 3 млн доларів. Вони мають залишатися під вартою, допоки не будуть виконані умови внесення застави.
Ключовою підказкою в розслідуванні, можливо, є розрив підпільного цифрового ринку в 2017 р., який використовувався для відмивання частини коштів. Американські чиновники заявили, що платформа Bitfinex співпрацює з Міністерством юстиції, щоб встановити свої права на повернення викрадених біткойнів.