07 вересня 2021, 10:02

Поділ майна подружжя: міфи та реальність від AGA Partners

Гострі питання щодо поділу майна подружжя, нетипові ситуації та виклики, що постають у майнових відносинах, 3 вересня 2021 р. обговорювали з сімейними адвокатами за келихом шампанського. Цей захід відрізнився від звичних семінарів. У затишній атмосфері ресторану SANPAOLO у м. Києві гості мали можливість не лише почути думки спікерів, але й особисто взяти участь у вирішенні різних кейсів та поставити безліч запитань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чи підлягає поділу бізнес між подружжям?

Перший кейс про поділ частки у ТОВ між подружжям, що перебуває на стадії розлучення та поділу майна, розглянула Амінат Сулейманова, керуюча партнерка AGA Partners, адвокатка. Аналізуючи кейс, вона зазначила, що одним з активів, на який претендує один із подружжя, є бізнес, створений іншим із подружжя. Сторона, яка претендує на частку, вимагає здійснити поділ бізнесу в рівних частинах та просить суд визнати за ним право власності на 1/2 ТОВ, а також подає клопотання до суду щодо забезпечення позову про не накладення заборони.

«У нас є подібні судові рішення із заборонами на три сторінки. Адже дуже часто одне ТОВ, окрім власного майна, володіє частками інших ТОВ. У таких випадках виносяться судові рішення про накладення арешту на частку, забороняються будь-які збори засновників, можливий арешт всіх рахунків, накладається заборона на відчуження активів компанії тощо», – зауважила спікерка.

За її словами, подібні випадки часто використовуються, коли потрібно заблокувати угоду. Також вона підкреслила, що необов’язково розлучатися чи бути у шлюбі, щоб можна було ділити майно.

Слід враховувати, що запланована інвестиційна угода може бути зірвана забороною на розпорядження активами. «Судова практика в цьому питанні достатньо суперечлива, але до того як судове рішення може бути прийняте, існуватиме безліч негативних для потенційного інвестора чи власника бізнесу історій, які можуть відіграти негативну роль. Адже покупець у більшості випадків відмовляється від угоди, вважаючи її проблемною», – зазначила Амінат Сулейманова.

Адвокатка звернула увагу присутніх, що в аналізованому кейсі кошти, які були передані у статутний капітал, є спільною власністю подружжя. Судова практика переважно сформована таким чином, що частка ТОВ не ділиться, вона залишається за тим, на кого оформили ТОВ. У цьому випадку може ділитися внесок у статутний капітал, на що може претендувати один із подружжя або на половину від дивідендів компанії.

Що потрібно взяти до уваги?

По-перше, обов’язково потрібно враховувати ризики на етапі, коли акціонери ТОВ створювали компанію в період шлюбу без шлюбного договору. По-друге, враховуючи сформовану судову практику, неможливо відсудити половину частки та половину вартості частки ТОВ.

Чи підлягають поділу твори мистецтва та програмне забезпечення, створене одним із подружжя? 

А.С. Пушкін писав: «Не продаётся вдохновенье, но можно рукопись продать». З цих слів розпочала розгляд наступного кейсу Олена Сібірцева, адвокатка AGA Partners. Ситуація полягала в тому, що колишнє подружжя домовилося між собою щодо поділу всього майна,окрім програмного забезпечення, картин та скульптур. Кожен з них вважає це майно особистою власністю, що не підлягає поділу.

Адвокатка нагадала, що права на будь-який об’єкт інтелектуальної власності поділяються на дві групи: майнові та немайнові права. Основна відмінність полягає в тому, що майнові права можуть передаватися третім особам, а немайнові залишаються з автором об’єкта інтелектуальної власності та не можуть бути відчужені. «В зазначеному випадку кожен із подружжя є творцем своїх об’єктів інтелектуальної власності. Тому мова йде лише про матеріальні права», – зазначила Олена Сібірцева.

Також вона звернула увагу на три критерії, які потрібно врахувати у подібних спорах. По-перше, час придбання майна (в цьому випадку шлюб, який може бути також цивільним). По-друге, джерело придбання (наприклад, матеріалів для створення твору чи девайсів для програмного забезпечення). По-третє, з якою метою створювався об’єкт ІВ (в інтересах сім’ї чи ні).

Яке ж рішення прийняв суд?

Суд вирішив визнати за чоловіком та дружиною право власності по 1/2 на майнові права у програмному забезпеченні, картинах та скульптурах.

«Щоб уникнути таких спорів, чоловік і дружина мають укласти шлюбний договір або договір про поділ майна подружжя, в якому вказують, що об’єкт ІВ залишається за тим, хто його створив. Однак другий із подружжя має право на компенсацію половини вартості (50%) своєї частки від такого поділу», – зауважила спікерка.

Поділ майна подружжя з іноземним елементом проаналізував Олександр Губін, адвокат AGA Partners. Він змоделював ситуацію, де подружжя ділили в судовому порядку придбані за спільні кошти квартири в Україні та за кордоном. Нюанс справи полягав у тому, що чоловік без згоди та відома дружини продав квартиру за кордоном, але не заперечував, що вона є спільною власністю.

Спікер зазначив, що юрисдикція українських судів не розповсюджується на нерухоме майно, яке знаходиться поза Україною. Однак у цій ситуації дружина просила поділити квартиру в Україні та стягнути компенсацію частини вартості іноземної нерухомості. Тому суд задовольнив її вимоги в повному обсязі. Таким чином, суд підкреслив, що цей спір стосувався не як такого об’єкта нерухомості, а грошей, набутих у спільній власності подружжя.

Що краще – шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя?

Керуюча партнерка AGA Partners Амінат Сулеманова зауважила, що є два документи, які регулюють фінансові взаємовідносини подружжя: шлюбний договір та договір про поділ майна подружжя. В чому між ними полягає різниця?

Шлюбний договір – це дороговказ, в якому закладається алгоритм, як розподіляється майно між подружжям. Він може бути укладений після подачі заяви про укладення шлюбу до РАЦСу і до моменту розірвання шлюбу. «Зазвичай у шлюбному договорі застосовується формула, яку ми всім рекомендуємо: що на кого було оформлено, те тому і належить. У разі подальшого придбання майна вона дає чітке визначення подружжю, що кому належить», – зазначила адвокатка.

За її словами, договір про поділ майна подружжя укладається тоді, коли чоловік і дружина, які перебували або ще перебувають у шлюбі, мають що ділити. Відмінністю між цими договорами є те, що в договорі про поділ майна подружжя можна змінювати власника майна.

Амінат Сулейманова зазначила, що жодна угода, спрямована на баланс та регулювання інтересів сторін, не може ставити одну сторону в абсолютно невигідне положення, а іншу навпаки – в дуже вигідне: "Якщо у шлюбі все майно було оформлене на одного з подружжя, то вбачається повний дисбаланс інтересів сторін. Тому такий кейс має серйозну перспективу в суді щодо анулювання договору".

У сімейному праві завжди багато емоцій, тому на завершення семінару спікери презентували учасникам романтичні та пекельні фрагменти фільму «Война супругов Роуз».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати