24 листопада 2022, 18:16

Після всіх «блекаутів» на Україну чекає яскраве майбутнє – EBA AGMM

Європейська Бізнес Асоціація

Кожного листопада представники Європейської Бізнес Асоціації збираються на Щорічні Загальні Збори – AGMM, і цей рік не став винятком, а, традиційно, об'єднав лідерів бізнесу, представників влади, громадських діячів для підведення підсумків року та обговорення очікувань від 2023. Цього року спікерами заходу стали понад 30 топ-лідерів та високопосадовців в рамках 3-х експертних панелей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Макрофінансова панель

«Ситуація краща ніж в країнах, де немає війни»

Міжнародний валютний фонд прогнозує, що реальний сектор економіки України скоротиться на третину за результатами 2022 року. Водночас наступні кілька місяців будуть надзвичайно складними для бізнесу та економіки через енергетичні виклики. 

Повного блекауту, як і нового повномасштабного вторгнення експерти дискусії не очікують, тому через 3-4 місяці вже буде відчутна стабілізація економічної ситуації. 

МВФ прогнозує, що у 2023 році українська економіка може вийти на рівень помірного зростання. Є також прогнози, що ситуація нормалізується, якщо до третьої чверті наступного року будуть припинені активні бойові дії. Однак в поточних умовах до будь-яких прогнозів слід ставитися з обережністю. Багато залежить не тільки від ситуації на полі бою, а також від підтримки наших міжнародних партнерів. Так, на початку листопада в ЄС погодили надати Україні до 18 мільярдів євро пільгових кредитів на 2023. Крім того, нещодавно розпочалася друга місія МВФ, яка співпрацює з НБУ та Мінфіном по низці питань щодо втримання макрофінансової стабільності в країні. В цілому за допомогою партнерів наступного року Україна може залучити до 42 млрд доларів, що дозволить збільшити валютні резерви  НБУ до 28 млрд доларів США, що є комфортним рівнем. Курс у 2023 році в середньому буде в межах 38,5 грн до долара США.

Панелісти підтримали бізнес за сплату податків до бюджету, що вкрай важливо для країни. Держава усвідомлена щодо проблем, з якими стикаються підприємці, тож веде роботу над їх вирішенням. Водночас вже зараз наголошують на можливостях для бізнесу в Україні, зокрема в сфері ІТ, зеленої енергетики, сільського господарства та переробної промисловості.

В ЄБА щиро дякують спікерам Ростиславу Шурмі, заступнику Керівника Офісу Президента України, Ваграму Степаняну, Постійному представнику МВФ в Україні, Сергію Марченко, Міністру фінансів України, Андрію Пишному, Голові Національного банку, Сергію Ніколайчуку, заступнику Голови Національного банку, Олександру Борнякову, заступнику Міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери, Ганні Маляр, заступниці Міністра оборони України, Олександру Камишіну, Голові правління "Укрзалізниці", Інзі Андрєєвій, Генеральному директору Mastercard в Україні та Молдові, Наталії Базилевській, Голові правління GRAWE Україна, Томашу Фіалі, Генеральному директору Dragon Capital.

Міжнародна панель

«Позиція України – якнайшвидший вступ до ЄС»

Європейський Союз продемонстрував свою солідарність з Україною на багатьох рівнях – загалом сума допомоги у 2022 році склала 19 млрд доларів США. Надання Україні статусу кандидата є чітким сигналом від ЄС, що Україна та Європа мають рухатися до спільного майбутнього. Так, вже у січні ЄС може оцінити перші результати України щодо виконання політичних критеріїв для вступу.

Крім того, сторонам вдалося досягти нового рівня взаємодії, а також напрацювати ґрунтовну законодавчу базу для подальшої синхронізації в галузі енергетики, торгівлі і т.д. Лібералізація ринку ЄС для України у 2022 році є безпрецедентною, особливо в частині скасування тарифів, зокрема на агропродукцію. Завдяки цьому український експорт зріс на 16% під час війни, а серед наступних багатообіцяючих кроків до інтеграції  – це співпраця в телекомунікаціях щодо роумінгу та запровадження промислового безвізу (АСАА).

Під час обговорення європейські партнери нагадали про необхідність боротьби з корупцією, зменшення впливу олігархів в державному секторі, удосконалення прав приватної власності, а також досягнення гнучкості ринку праці. 

Водночас в цілому Україна має гарну базу для підготовки до подальших перемовин з ЄС у 2023 році. Тож щиро віримо, що нам все вдасться!

ЄБА дякує панелістам за цікаві інсайти: Оліверу Варгеї, Єврокомісару з питань сусідства і розширення, Ользі Стефанішиній, Віце-прем'єр-міністру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Всеволоду Ченцову, Представнику України при Європейському Союзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії, Матті Маасікасу, Послу Європейського Союзу в Україні та Голові Представництва Європейського Союзу в Україні, Фаріду Сафарову, заступнику Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Оліверу Гірліхсу, Генеральному директору Bayer в Україні, Валерії Вагоровській, співзасновниці та керівному партнеру Fondy.

Критична інфраструктура

«Після війни інфраструктура буде не просто відновлена, а модернізована»

Стану готовності критичної інфраструктури України до викликів зими була присвячена окрема панель, під час якої ми поговорили про те, як справляються наразі та що робитимуть енергетична, банківська, поштова, аграрна, металургійна сфери в найближчі кілька місяців.

Постійні атаки, що пошкодили вже близько 50% енергетичної інфраструктури, роблять її надзвичайно вразливою до функціонування під час холодного сезону. Стійкість енергосистеми на майбутні місяці може бути забезпечена завдяки комбінації трьох факторів: ефективної роботи систем ППО та ПРО, зовнішній захист об’єктів енергосистеми, який хоча не врятує від прямого удару, але може захистити від уламків та швидке відновлення, для якого потрібні матеріали, обладнання, спеціалісти та гарна координація. Після війни українська енергосистема буде не просто відновлюватися, але й модернізуватися завдяки новим підходам, рішенням, обладнанню.

Учасники панелі припустили, що ймовірність повного блекауту в Україні є невисокою, а навіть якщо він станеться, то електропостачання буде відновлене через кілька днів. Втім усі готуються до такого сценарію, зокрема й банки. В умовах тривалого відключення електроенергії більшість банків зможе надавати критичні послуги, однак воно може вплинути на роботу відділень, банкоматів та терміналів для оплати.

Одним з найперших на деокупованих територіях з’являється поштовий зв’язок. Так, Укрпошта починає роботу через 2-3 дні після визволення територій – за допомогою мобільних відділень доставляють пенсії, матеріальну допомогу, продукти. Завдяки європейським партнерам компанія продовжує диджиталізуватися, інвестувати в прилади зв’язку, сортувальні центри.

Для металургійної галузі критично важливим є відновлення експорту морським шляхом. Над цим вже працює український Уряд, зокрема Мінагрополітики, які підтвердили, що у комунікації з ООН направили пропозиції по збільшенню кількості функціонуючих портів України, а також по розширенню зернової угоди на інші види продукції, зокрема металургію.

В ЄБА вдячні Тарасу Висоцькому, першому заступнику Міністра аграрної політики та продовольства України, Мауро Лонгобардо, Генеральному директору «АрселорМіттал Кривий Ріг», Ігорю Смілянському, Генеральному директору «Укрпошта», Дмитру СахарукуВиконавчому директору ДТЕК, Олександру Писаруку, Голові правління Райффайзен Банк, що долучились до зустрічі.

Соціальні та волонтерські проєкти під час війни набули неабиякого масштабу. Про один з них – «Знайти своїх» – розповіла Катерина Осадча. З початку війни хвиля запитів до Катерини щодо зниклих людей з кожним днем зростала, а їх пошук з часом трансформувався в соціальний проєкт, що допомагає у пошуку зниклих внаслідок війни людей. На сьогодні є сайт, а також соціальні сторінки проєкту, чат-бот, де можна залишити заявку.

Загалом, Європейська Бізнес Асоціація щиро дякує всім учасникам заходу за оптимізм, натхнення та сміливість! Також в Асоціації висловлюють окрему подяку головному партнеру заходу – компанії Masterсard та партнеру – GRAWE Україна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати