02 травня 2022, 10:13

Перевірка сплати судового збору при передачі справи на розгляд до іншого суду

Пресслужба 7 ААС

Несплата судового збору призводить в окремих випадках до розгляду справ без фактичної сплати судового збору, що суттєво впливає на наповнення державного бюджету, зокрема щодо надходжень до спеціального фонду державного бюджету. 7ААС звертає увагу на типові ситуації, які можуть виникати у судах і мати наслідком несплату судового збору.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Фінансова підтримка ЗСУ суддями 7ААС"

Прикладом неналежного забезпечення контролю щодо підтвердження сплати судового збору є ситуація, коли відбувається передача справ з одного суду до іншого з підстав, передбачених статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому судовий збір сплачується учасниками справи за платіжними реквізитами суду, до якого первісно подавалась позовна заява.

Так, типовою може бути ситуація, коли суд отримує позовну заяву чи з підтвердженням сплати судового збору, чи без такого підтвердження, але далі за наявності передбачених процесуальним законодавством підстав без відкриття провадження передає відповідну справу на розгляд іншому суду. При цьому, оскільки провадження у справі не відкривалось, повнота сплати та зарахування судового збору не перевіряється.

Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що зарахування судового збору перевіряється судом перед відкриттям провадження. Тобто обов’язок перевірити повноту сплати судового збору покладається на суд, який відкриває провадження.

З  метою запобігання втрати контролю за повнотою сплати судового збору судам, до яких первісно подавалась позовна заява (інша заява, скарга) перед винесенням рішення про передачу матеріалів справи на розгляд іншому суду, варто перевіряти повноту зарахування судового збору та повідомляти про це суд, якому передаються такі справи.

У разі передачі матеріалів справи на розгляд іншому суду в супровідному листі доцільно повідомляти про зарахування (чи не зарахування) судового збору та додавати, за наявності, завірену відділом діловодства (канцелярією) суду копію виписки про підтвердження зарахування коштів. Також доцільно повідомляти про наявність чи відсутність подання про повернення коштів судового збору за платіжними документами, що знаходяться у справі.

Таким чином, у разі передачі справ між судами варто налагодити активну взаємодію щодо питання сплати судового збору.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати