13 березня 2024, 14:44

Оренда невитребуваних земельних паїв — особливості захисту

Категорія судових справ, предметом спору у яких є земельні правовідносини, залишається однією з найжвавіших практик.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Окреме місце у згаданій категорії займають справи щодо оренди землі, а з наближенням 1 січня 2025 року, адже саме до цієї дати власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємецю необхідно оформити право власності на земельну ділянку — ч.4 ст. 13 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», активізувалась особлива підкатегорія спорів — оренда невитребуваних земельних паїв.

Саме у такій специфічній категорії судових спорів адвокати юридичної компанії «Максим Боярчуков та Партнери» успішно захистили права орендаря — підприємства, що є одним із потужних учасників аграрного ринку України.

Правовідносини у такій категорії спорів ускладнюються тим, що, здавалося б, навіть незначні законодавчі зміни докорінно змінювали як спосіб отримання в оренду невитребуваних земельних часток (паїв), так і порядок реєстрації угод, а згодом і прав, що докорінно змінювало позиції судів щодо оцінки наявності або відсутності порушеного права орендаря та надавало недобросовісним або ж неуважним розпорядникам такою категорією земель (сільським, селищним або міським радам) здійснювати подвійну передачу в оренду одних і тих самих земель.

До 2019 року невитребувані земельні паї передавались в оренду у складі єдиного земельного масиву без визначення меж окремих земельних ділянок в натурі (на місцевості). Така особливість унеможливлювала реєстрацію права оренди в Державному реєстрі речових прав, хоча така реєстрація була законодавчо передбачена. Через це право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному ст. 13 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», здійснювалась без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав в окремому розділі реєстру.

Після 01.01.2019 року передача невитребуваних земельних паїв в оренду стала можлива тільки після формування їх у окремі земельні ділянки та відповідної реєстрації. 

Вся сіль у тому, що після формування та реєстрації невитребуваних земельних паїв, як окремих земельних ділянок відомості про передачу їх в оренду із спеціального розділу Державного реєстру прав не підтягуються до відомостей про новосформовану земельну ділянку, що дозволяє розпоряднику таких земель повторно передати її в оренду, незважаючи на те що раніше цей же розпорядник передав в оренду цю ж земельну ділянку, але у складі єдиного земельного масиву без визначення меж окремих земельних ділянок в натурі.

Адвокатам юридичної компанії «Максим Боярчуков та Партнери» вдалось переконати суд касаційної інстанції у тому що:

  1. Сільські, селищні або міські ради, які хоч і не є власниками невитребуваних земельних паїв є розпорядниками таких земель які уповноважені передавати їх в оренду.

  2. Для договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв) законом було встановлено спеціальну процедуру реєстрації, яку договір клієнта пройшов;

  3. Право оренди земельних ділянок зі складу невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок часток (паїв) виникає з моменту його реєстрації у окремому розділі Державного реєстру прав без реєстрації права власності на таку категорію земель.

  4. Формування окремих земельних ділянок із загального масиву землі не має впливу на право оренди цієї землі, таке право залишається у первісного орендаря (тим більше що у даній конкретній справі таке формування окремих земельних ділянок здійснено первісним орендарем за його ж ініціативи, проте у період після формування та реєстрації окремих земельних ділянок та до реєстрації права оренди за первісним орендарем - було передано в оренду іншій юридичній особі).

Результатом судового розгляду справи став захист прав та інтересів клієнта юридичної компанії «Максим Боярчуков та Партнери» — компанії, яка займається вирощуванням і продажем зернових та олійних культур на орендованих невитребуваних земельних паях.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати