12 жовтня 2021, 19:04

Нобелівська премія більше не матиме квот на стать чи етнічну приналежність

Шведський вчений і керівник Академії, яка присуджує Нобелівські премії, усунув гендерні та етнічні квоти під час відбору лауреатів. Генеральний секретар Королівської академії наук Швеції Горан Ханссон визнав, що у змаганнях беруть участь мало жінок, але зауважив, що в результаті премія дістанеться тим, кого визнають найбільш гідними.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Використання фрази «Dear Sir» у листуванні відходить у минуле: як її замінити"

Про це повідомляє вебсайт ВВС.

Журналіст Марія Ресса з Філіппін була єдиною жінкою, відзначеною цього року. Вона поділила Нобелівську премію миру з колегою Дмитром Муратовим.

З моменту заснування у 1901 р. лише 59 Нобелівських премій отримали жінки, що становить лише 6,2% від загальної кількості. Марі Кюрі стала першою жінкою, яка отримала премію, та залишається єдиною жінкою, яка отримала її двічі. Серед інших відомих жінок, які отримали нагороду – активістка з питань освіти дітей Малала Юсафзай, яка була нагороджена премією миру у 2014 р., вірусолог Франсуаза Барре-Сінуссі, яка виявила ВІЛ та у 2008 р. була відзначена Нобелівською премією з фізіології та медицини, а також Тоні Моррісон, яка досліджувала суворі реалії расизму в США, отримала Нобелівську премію з літератури в 1993 р.

«Сумно, що так мало жінок стають лауреатами Нобелівської премії. Це відображає несправедливі умови в суспільстві (особливо в минулі роки), які все ще існують. Залишається ще так багато роботи, – зазначив пан Ханссон агентству AFP. – Ми вирішили, що не матимемо квот щодо статі чи етнічної приналежності. Це рішення відповідає духу останньої волі Альфреда Нобеля». Шведський промисловець і хімік Альфред Нобель заснував премію у своєму заповіті, написаному у 1895 р. (за рік до його смерті).

Також Ханссон підкреслив, що Академія докладе зусиль, щоб заохотити жінок-науковців подавати свої кандидатури та забезпечить, щоб жінки отримали справедливий шанс на Нобелівську премію. «Зрештою, ми вручимо нагороду тим, кого визнають найбільш гідними, хто зробив найважливіший внесок», – зауважив вчений.

Хоча зараз визнають більше жінок у порівнянні з попередніми десятиліттями, ця кількість зростає з дуже низького рівня. «Майте на увазі, що лише близько 10% професорів природничих наук у Західній Європі чи Північній Америці складають жінки та навіть менше, якщо ви поїдете до Східної Азії», –  він зазначив Ханссон.

Однак вчений наголосив, що Академія подбає про те, щоб все більше жінок-науковців висували свої кандидатури: «Ми продовжимо стежити за тим, щоб у наших комітетах були жінки. Однак тут потрібна допомога, суспільство має нам допомогти».

Минулого року вчені Еммануель Шарпентьє та Дженніфер Дудна стали першими жінками, яким вручили Нобелівську премію з хімії за розробку інструментів для редагування ДНК. Це був перший випадок, коли наукову премію вручили двом жінкам без колеги-чоловіка, також зазначеного у премії.

Тоді професор Шарпентьє зазначила: «Я хотіла б, щоб це дало позитивний меседж молодим дівчатам, які бажають піти шляхом науки. Я хочу показати їм, що жінки в науці також можуть вплинути на дослідження».

Переможці Нобелівської премії 2021 року:

  • Медицина: Девід Юлій та Ардем Патапутіан;
  • Фізика: Сюкуро Манабе, Клаус Хассельманн та Джорджо Паризі;
  • Хімія: Бенджамін Ліст і Девід Макміллан;
  • Література: Абдулразак Гурна;
  • Мир: Марія Ресса та Дмитро Муратов;
  • Економіка: Девід Кард, Джошуа Ангріст та Гвідо Імбенс.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати