У сімейному праві України передбачена можливість припинити аліментні зобов’язання не лише шляхом щомісячних виплат, а й через передачу нерухомості на користь дитини. Такий варіант дозволяє забезпечити дитину майном, яке компенсує її матеріальні потреби, а також врегулювати фінансові зобов’язання між батьками в законний спосіб. Про це повідомили в Мін'юсті.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Закон про адмінпроцедуру: нові правила взаємодії громадян із державою".
Для цього укладається договір про припинення права на аліменти, у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. У договорі беруть участь обидва батьки, а якщо дитина досягла 14 років — вона також повинна долучитися до укладення угоди.
Основні умови укладення договору:
-
Майно передається у власність дитини, або у спільну часткову власність із тим із батьків, з ким вона проживає.
-
Обов’язково потрібно звернутися до органів опіки та піклування, які підтверджують, що договір не порушує інтересів дитини.
-
Угода має бути укладена в письмовій формі, завірена нотаріусом і зареєстрована державою.
-
Після укладення договору той із батьків, з ким проживає дитина, бере на себе повну відповідальність за її утримання.
Передача нерухомості не звільняє від участі в покритті додаткових витрат, зокрема на лікування чи освіту. Майно, передане в такий спосіб, не підлягає стягненню і не може бути відчужене до повноліття дитини без дозволу органу опіки.
У разі порушення обов’язку утримувати дитину — договір може бути розірваний за позовом відчужувача майна через суд.
До нерухомості, яку можна передати за договором, належать:
земельні ділянки, житлові та нежитлові будівлі, споруди, інші об'єкти, переміщення яких без знецінення неможливе (ст. 181 ЦК України).
Передача нерухомості замість аліментів — це відповідальний юридичний крок, який потребує зваженості та дотримання інтересів дитини. Такий договір має бути чесним, обґрунтованим і відповідати вимогам закону.