У 2024 році інфляція помірно пришвидшиться – до 8,5%, однак вже наступного року знизиться до 6,6%, а у 2026 році – повернеться до цілі НБУ 5%. Економічне відновлення триватиме, хоча й сповільниться цьогоріч до 3,7% насамперед через значні пошкодження енергосистеми. У наступні два роки зростання реального ВВП прискориться до 4–5%.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Уряд Японії надав "Київводоканалу" технічну допомогу для забезпечення водопостачання та водовідведення"
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущенні про нормалізацію умов для функціонування економіки на прогнозному горизонті. Детальний аналіз і прогноз макроекономічної ситуації опубліковано в щоквартальному Інфляційному звіті за липень 2024 року.
Попри пришвидшення в цьому році, інфляція залишатиметься помірною, а надалі прямуватиме до цілі НБУ 5%
Прискорення інфляції протягом наступних трьох кварталів відображатиме вичерпання впливу значних минулорічних урожаїв, подальший тиск на витрати бізнесу через дефіцит електроенергії та брак працівників, перегляд акцизних податків та несприятливий вплив літньої посухи. Водночас інфляція залишиться помірною – 8,5% на кінець 2024 року.
Зниженню інфляції у 2025–2026 роках сприятиме виважена монетарна політика НБУ, уповільнення зростання зовнішніх цін, поступова нормалізація функціонування економіки та поліпшення ситуації в енергетиці.
Відновлення економіки цього року сповільниться, але пришвидшиться в наступні роки
Реальний ВВП у І кварталі зріс на 6,5% у річному вимірі. У ІІ кварталі, за оцінками НБУ, зростання сповільнилося передусім через значний дефіцит електроенергії. Відбудова пошкодженої енергетичної інфраструктури потребуватиме значних ресурсів та часу. З огляду на це дефіцит електроенергії зберігатиметься на прогнозному горизонті та стримуватиме економічне зростання.
Водночас значні видатки державного бюджету, подальша розбудова експортних шляхів на тлі пожвавлення попиту на товари українського експорту, розвиток розподіленої генерації, а також поступова нормалізація умов для функціонування економіки забезпечать зростання реального ВВП на 3,7% у 2024 році, 4,1% у 2025 році та 4,8% у 2026 році. Проте ВВП все ще перебуватиме нижче свого потенційного рівня, що стримуватиме інфляційний тиск.
Економічне зростання в умовах дефіциту робочої сили супроводжуватиметься збільшенням зайнятості та заробітних плат
Подальша міграція за кордон та мобілізаційні процеси обмежували пропозицію робочої сили. Хоча брак працівників стримує діяльність підприємств, з іншого боку, це зумовлює поліпшення зайнятості та підживлює зростання зарплат.
Навіть за подальшої нормалізації умов функціонування економіки повернення мігрантів в Україну, які все більше адаптуються до життя за кордоном, буде повільним. Крім того, диспропорції на ринку праці залишаться нерівномірними за регіонами й галузями та визначатимуться змінами структури економіки. З огляду на це рівень безробіття знижуватиметься поступово: до 13,9% у 2024 році, 11,4% у 2025 році та 10,3% у 2026 році.
Водночас посилення конкуренції за робітників, у тому числі із закордонними роботодавцями, та відновлення економіки сприятимуть зростанню зарплат у приватному секторі. Очікується, що реальні зарплати перевищать свій довоєнний рівень протягом 2025 року та збільшуватимуться надалі.
Зовнішня допомога залишатиметься важливим джерелом фінансування бюджетного дефіциту та поповнення міжнародних резервів
Через більші потреби сектору оборони НБУ збільшив прогноз дефіциту бюджету на цей рік до 22,8% ВВП. Вагомим джерелом його покриття залишиться міжнародна допомога, яка цього року становитиме 38 млрд дол. США. У 2025 та 2026 роках зовнішнє фінансування поступово зменшиться: до 31 млрд дол. США та до 21 млрд дол. США відповідно. Водночас розширення внутрішньої ресурсної бази сприятиме звуженню дефіциту бюджету до 17,8% у 2025 році та 10,3% у 2026 році.
Зовнішнє фінансування дасть змогу НБУ підтримувати достатній рівень міжнародних резервів. На кінець 2024 року вони становитимуть близько 41 млрд дол. США. Надалі в умовах очікуваного зменшення обсягів міжнародної допомоги резерви поступово знижуватимуться до 37 млрд дол. США у 2025 році та 32 млрд дол. США у 2026 році. Однак їхній рівень буде достатнім для збереження стійкості валютного ринку та забезпечення помірних двосторонніх коливань обмінного курсу у відповідь на зміну ринкових умов.