В Україні існує проблема невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство. Тому Міністерство юстиції України підготувало проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення виконання судових рішень, які гарантуються державою». Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу запропонованого проєкту закону.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Діяльність з організації та проведення азартних ігор без ліцензії - злочин, незважаючи на зміни до КК: позиція ККС ВС"
Запропоновані зміни мають підвищити ефективність системи погашення боргів держави за рішеннями судів та удосконалити механізм забезпечення права громадян на виконання судових рішень, боржником за яким є держава.
Які ризики виявило НАЗК?
- не встановлено порядок та умови того, як стягувач та боржник мають досягти згоди щодо вартості майна, присудженого за рішенням суду. Це може призвести до того, що суми стягнення будуть необґрунтовано великими;
- боржник фактично звільняється від обов’язку виконувати судове рішення без жодних правових наслідків для себе. Адже рішення буде виконано за кошти бюджетної програми для виконання рішень суду;
- не визначено строків: звернення державного виконавця до стягувача та боржника з пропозицією досягнення згоди щодо вартості майна, присудженого за рішенням суду; досягнення згоди стягувача та боржника; звернення державного виконавця до суду із заявою про заміну способу і порядку виконання рішення.
Які рекомендації напрацювало НАЗК?
- визначити порядок та умови, за якими стягувач та боржник мають досягти згоди щодо визначення вартості майна, присудженого за рішенням суду;
- визначити конкретні дії, які має вчинити державний виконавець у разі, якщо стягувач та боржник не досягли згоди у визначенні вартості майна, присудженого за рішенням суду.
- визначити строки, протягом яких мають бути вчинені дії, що вказані вище.
З висновком антикорупційної експертизи можна ознайомитися за посиланням.
Також за останній тиждень НАЗК підготувало антикорупційні експертизи стосовно таких актів:
Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проходження служби цивільного захисту».
Проєкт Закону «Про особливості утворення акціонерного товариства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».
Проєкт Постанови КМУ «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України».