07 лютого 2018, 11:38

Найбільш типові помилки та порушення у сфері держзакупівель за січень 2018 року

6 лютого 2018 року Голова Антимонопольного комітету України Юрій Терентьєв та Директор  Департаменту з питань оскаржень рішень у сфері публічних закупівель Роман Коваль під час прес-брифінгу розповіли про результати роботи Постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг за січень 2018 року. Таке інформування з боку АМКУ проводиться щомісячно з жовтня 2017 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


c361ce84bbdb1a82b179576acbf6d98c

«Хоча обізнаність про найбільш типові проблеми зростає, кількість самих скарг не зменшується», - зазначає пан Терентьєв. Так, за січень 2018 року надійшло 543 скарги, що ненабагато менше порівняно з груднем 2017 року - 550 скарг, - і більш ніж в два рази більше ніж за січень 2017 року - 223 скарги. Загалом за січень 2018 року було розглянуто 349 скарг, 205 з яких були задоволені повністю або частково, тобто факти порушень все ж є.

Лідером оскарження серед замовників за відповідний звітний період стала Дніпровська міська рада за процедурами закупівлі послуг із організації дитячого харчування, рішення якої за останніх два місяці оскаржили 81 раз. Пан Коваль стверджує: «Всі ці скарги стосуються оскарження умов документації конкурсних торгів. Спочатку замовник оголошує процедуру закупівлі з загальною вартістю без дискримінаційних умов. Паралельно процесу закупівлі він оголошує ще 5-10 обов’язкових процедур. Таким чином можна стверджувати, що замовник не бажає бачити вільну конкуренцію під час проведення зазначених процедур закупівлі, тобто встановлює такі вимоги, які не дають учасникам прийняти участь за формальними вимогами».

АМКУ виділяє такі найбільш поширені порушення з боку замовників під час проведення торгів:

- дискримінація в частині відхилення тендерних пропозицій одних учасників та допуск до аукціону / визначення переможцем учасників, які також не відповідають умовам документації (почастішали випадки вибіркового підходу за наявності в учасників однакових порушень);

- непроведення торгів за процедурою "прекваліфікації" у випадках, коли очікувана вартість перевищує 133 тис. євро, тобто необхідно здійснити перехід на відкриті торги з публікацією англійською мовою;

- відхилення переможців торгів через ненадання / невідповідність документів, які не передбачені Законом для їх надання після проведення аукціону.

Також протягом останнього місяця спостерігається тенденція з боку замовників ускладнювати тендерну документацію надмірними та складними вимогами до учасників і "приховувати" документи, які повинні надаватися учасниками у складі пропозицій в розділах документації, які не стосуються змісту тендерних пропозицій (розділ оцінки, проекту договору тощо).

Найбільш поширеними помилками з боку учасників під час підготовки пропозицій, що стає перешкодою для прийняття такої пропозиції, є:

- неналежним чином оформлені банківські гарантії, а саме: відсутність у банківських гарантіях місцезнаходження банків-бенефіціарів - у випадках, коли такі вимоги встановлені у тендерній документації; посилання в безумовній гарантії на договір, яким встановлюються умови надання гарантії (без надання самого договору);

- ненадання додатків до договорів (аналогічних договорів, договорів на підтвердження матеріально-технічної бази тощо) - у разі, якщо такі додатки визначені договорами, як невід'ємні частини;

- неоскарження умов документації щодо неможливості виконання певних умов документації.

«Зазначена АМКУ інформація про найбільш типові помилки та проблематику кожного разу по результатах звітного місяця надходить до Кабінету Міністрів України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для вжиття заходів для системного врегулювання цих проблем», - наголошує пан Терентьєв.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати