20.07.2021 р. на базі адвокатського об’єднання «АКТІО» був проведений круглий стіл на тему «Концесії як форма здійснення державно-приватного партнерства (далі – ДПП) задля інфраструктурного розвитку України».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Доповідачем на заході виступила д.е.н, професорка, засновниця Академії державно-приватного партнерства Ірина Запатріна. Учасниками заходу стали також представники Одеської обласної державної адміністрації, практикуючи юристи та науковці.
Доповідь розпочалась із загального опису механізмів ДПП за нинішнім законодавством. За словами пані Ірини, концесія наразі найбільш на слуху як прояв державно-приватного партнерства: «Українське законодавство у сфері ДПП є одним з найкращих та складається із Законів України «Про державно-приватне партнерство», «Про концесію», а також низки Постанов Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства економіки України. Тобто у нас є база для реалізації проєктів. З 2017 р. до 2021 р. з боку держави бізнесу було запропоновано реалізувати 7 проєктів, а за ініціативи бізнесу – 5 проєктів. Проте було укладено лише 2 концесійних договори за ініціативою Мінінфраструктури (Херсонський морський порт та порт «Ольвія»). У Казахстані ДПП почало працювали лише з 2015 р., однак наразі там вже понад 400 проєктів у сфері співробітництва держави та бізнесу. У світі більш поширений підхід, коли бізнес будує нові інфраструктурні проєкти, а в Україні ситуація діаметрально протилежна, коли зусилля спрямовані лише на реконструкцію старих інфраструктурних об’єктів».
Типовими концесійними проєктами є будівництво або реконструкція доріг, портів, об’єктів залізниці, міського транспорту, лікарень та закладів освіти.
Окрім того, у процесі ДПП можуть виникати об’єкти суміжної інфраструктури, коли частину інфраструктури будує одна зі сторін, а потім передає іншій на обслуговування (найчастіше це дороги).
Переваги бізнесу від участі у проєктах ДПП: довгостроковість проєктів, відповідальність держави за ризики, якими бізнес не може управляти, а також можливість захисту прав за договором ДПП.
Після доповіді між учасниками відбулась дискусія щодо особливостей ДПП в Україні.