14 листопада 2024, 16:36

Нардепи пропонують створити Вищий суд із публічно-правових спорів

Народні депутати України пропонують створити Вищий суд із публічно-правових спорів, визначити порядок формування його складу та встановити вимоги до судді цього суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У Раді опрацьовують законопроєкт про регулювання підприємницької діяльності окремих видів юросіб".

Так, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12206 від 14.11.2024 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законодавчих актів України щодо діяльності Вищого суду з публічно-правових спорів".

Для відбору суддів до цього суду законопроєктом передбачається утворення Експертної ради, яка діятиме впродовж трьох років і включатиме трьох осіб, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, які впродовж останніх п'яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання і протидії корупції.

Водночас Громадська рада доброчесності на час діяльності Експертної ради не залучається до встановлення відповідності кандидатів на посади суддів нового суду передбаченим критеріям для цілей кваліфікаційного оцінювання.

Як зазначається, у Вищого суду з публічно-правових спорів буде така підсудність справ:

  • справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, за винятком справ, віднесених до підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції;
  • справи щодо оскарження рішень АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання;
  • адміністративні справи за позовом, рішень Національного агентства з питань запобігання корупції про відмову у наданні державного фінансування статутної діяльності політичної партії або про зупинення (припинення) державного фінансування статутної діяльності політичної партії;
  • справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії;
  • справи щодо оскарження рішень Конкурсної комісії з організації та проведення конкурсу на посаду заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, першого заступника та заступника керівника САП, Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності САП, рішень комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ, Комісії з проведення зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ, Конкурсної комісії з відбору на посаду голови НАЗК, рішень конкурсної комісії з відбору на посаду голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів;
  • справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів.

Також пропонується віднести апеляційний перегляд судових рішень Вищого суду з публічно-правових спорів до компетенції апеляційної палати цього суду як суд апеляційної інстанції.

Передбачається формування Вищого суду з публічно-правових спорів упродовж 18-и місяців із дня набрання чинності законом про його утворення. Також визначаються правила передачі справ для розгляду до цього суду.

Хто може бути суддею цього суду?

Суддею Вищого суду з публічно-правових спорів може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфоцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у цьому суді, володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства в адміністративних справах, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років;

3) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

4) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді в адміністративних справах щонайменше сім років;

5) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1 – 4 цієї частини, щонайменше сім років.

Не може бути призначена суддею Вищого суду з публічно-правових спорів особа:

1) яка упродовж останніх п’яти років входила до складу керівних органів політичної партії;

2) відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати