Національний банк України презентував майбутні зміни у банкнотно-монетному ряді гривні, спрямовані на подальше впорядкування готівкового обігу національної валюти та спрощення розрахунків.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "НБУ рекомендує оптимізувати зміст документів для реєстрації правил добровільного страхування".
Про це зазначив заступник Голови НБУ Олексій Шабан, повідомляє прес-служба НБУ.
Зокрема, йдеться про такі кроки регулятора з оптимізації готівкового обігу:
- монети номіналом 25 копійок та усі банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 р., перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою та будуть вилучені з обігу з 1 жовтня 2020 р.;
- НБУ буде активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 р., замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 р.
"Ми продовжуємо наводити лад у готівковому обігу та приводити його до світових стандартів, - розповів Олексій Шабан. - Головна мета наших рішень - спростити готівкові розрахунки та підвищити їхню зручність для користувачів. Також ми дбаємо про економічну доцільність та підвищення якості готівки у обігу".
"У результаті банкнотно-монетний ряд гривні скоротиться із 17 номіналів до 12. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот, що відповідає міжнародній практиці. Він стане впорядкованим та зручним", - наголосив заступник Голови Національного банку.
Як зазначається, вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок спростить готівкові розрахунки. Воно не матиме впливу на інфляцію, оскільки за відсутності монет номіналом 25 копійок під час готівкових розрахунків можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари, роботи чи послуги (до сум, кратних 10 копійкам)*.
У НБУ вказали, що банкноти старого зразка, введені у обіг до 2003 р., уже майже не виконують свою функцію платіжного засобу. Зараз у обігу їх залишається близько 1,8% від загальної кількості банкнот в обігу. Упродовж трьох останніх років їхній обсяг в обігу майже не змінився. Тобто громадяни ними майже не розраховуються, ці банкноти не інкасуються і до банків не надходять. Їхнє вилучення з обігу не завдасть незручностей громадянам, водночас бізнесу та державі принесе користь.
Як зауважив директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко, монети номіналом 25 копійок та усі старі банкноти, уведені в обіг до 2003 р., перестануть бути платіжним засобом в Україні майже через місяць - з 1 жовтня 2020 р.
"З цієї дати їх не прийматимуть під час розрахунків готівкою за товари та послуги, а Національний банк вилучатиме їх з готівкового обігу. Тобто з 1 жовтня 2020 р. усі магазини, ресторани, сфера побуту мають припинити їх приймати, а залишки таких монет і банкнот - до 16 жовтня здати до кас банків України для зарахування на рахунки", - пояснив він.
Водночас громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок та старі банкноти, уведені в обіг до 2003 р., на монети та банкноти інших номіналів і зразків упродовж наступних трьох років:
- в усіх українських банках - упродовж одного року з дати вилучення їх з обігу - до 30 вересня 2021 р. включно;
- у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ) - упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу - до 30 вересня 2023 р. включно.
Крім того, НБУ з 1 жовтня 2020 р. розпочне активніше вилучати з обігу банкноти номіналом 1 і 2 гривні зразків 2003-2007 рр. та обігові монети номіналом 1 гривня старого зразка, виготовлені до 2018 р. (золотистого кольору). Потрапляючи в банки, вони не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться та передаватимуться до Національного банку.
При цьому банкноти номіналом 1 і 2 гривні зразків 2003-2007 рр. та монети номіналом 1 гривня старого зразка, виготовлені до 2018 р., поки що залишаться дійсним платіжним засобом. Ними можна буде розраховуватися, їх не потрібно спеціально обмінювати. Водночас поступово в обігу їх ставатиме дедалі менше, а їхнє місце займуть відповідні "сріблясті" монети номіналом 1 та 2 гривні зразка 2018 р. випуску.
Нагадаємо, НБУ затвердив підхід до визначення справедливої вартості муніципальних облігацій.