Державна реєстрація прав — це офіційне підтвердження факту набуття, зміни або припинення прав на нерухоме майно. Про це повідомили в Мін'юсті.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Анонсовано нову грантову програму для постраждалих підприємств в Україні"
Вона здійснюється шляхом внесення інформації до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Цей Реєстр — єдина державна система, яка зберігає та надає дані про всі зареєстровані права та обтяження нерухомого майна.
Його роботу, включно з архівною частиною, регулює Порядок № 1141, затверджений Кабміном.
На сьогодні відомості з Державного реєстру прав формуються у формі інформації з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права, обтяження речових прав або витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію (пункт 56 Порядку № 1141).
Пунктом 61 Порядку № 1141 передбачено, що витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав формується після внесення до зазначеного Реєстру відомостей про речові права, обтяження речових прав.
З огляду на викладене після проведення державної реєстрації прав в Державному реєстрі прав державний реєстратор видає заявнику витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав.
Умови, підстави та процедура надання інформації з Державного реєстру прав для фізичних та юридичних осіб нормативно закріплені та врегульовані статтею 32 Закону та Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами) (далі – Порядок № 1127).
Згідно з частиною першою статті 32 Закону інформація про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження, що міститься у Державному реєстрі прав, є відкритою, загальнодоступною та платною, крім випадків, передбачених Законом.
Нормами абзаців першого та другого частини другої статті 32 Закону визначено, що для фізичних та юридичних осіб інформація за об’єктом нерухомого майна та суб’єктом речового права надається в електронній формі через офіційний вебсайт Міністерства юстиції України, за умови ідентифікації такої особи (фізичної або юридичної), або в паперовій формі.
Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку № 1127 встановлено, що інформація з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права, обтяження речових прав містить актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права, обтяження речових прав, наявні в Державному реєстрі прав, а також відповідні відомості з його невід’ємної архівної складової частини або відомості про відсутність зареєстрованих речових прав, обтяжень речових прав.
За бажанням особи інформація з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права, обтяження речових прав, крім відомостей, передбачених абзацом першим цього пункту, може додатково містити відомості про набуття, зміну і припинення речових прав, обтяжень речових прав, а також про внесені зміни до відповідних відомостей Державного реєстру прав та його невід’ємної архівної складової частини у хронологічному порядку.
Пошук у Державному реєстрі прав відомостей про зареєстровані речові права, обтяження речових прав здійснюється за одним або кількома ідентифікаторами, передбаченими Порядком № 1141.
Статтею 34 Закону визначено плату (адміністративний збір) за надання інформації з Державного реєстру прав.
Пунктом 10 Порядку № 1127 передбачено, що для отримання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі особа, яка бажає отримати таку інформацію, звертається до будь-якого надавача інформації з Державного реєстру прав.
Надавачем інформації з Державного реєстру прав відповідно до пункту 2 Порядку № 1127 є державний реєстратор прав на нерухоме майно, адміністратор центру надання адміністративних послуг або помічник нотаріуса.
Пунктом 15 Порядку № 1127 визначено, що інформація з Державного реєстру прав в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі – Портал Дія) або на підставі договорів про надання сервісної послуги, укладених з технічним адміністратором Державного реєстру прав, через інші інформаційні системи, що забезпечують ідентифікацію користувача з використанням засобів електронної ідентифікації з середнім або високим рівнем довіри, надається особі, яка бажає отримати таку інформацію та ідентифікована з використанням засобів електронної ідентифікації з середнім або високим рівнем довіри.
Надання інформації з Державного реєстру прав в електронній формі здійснюється автоматично програмними засобами ведення Державного реєстру прав шляхом формування та завантаження інформації з Державного реєстру прав залежно від зазначених особою, що звернулася за її отриманням, параметрів пошуку для її подальшого використання, у тому числі друку (пункт 16 Порядку № 1127).
Відтак, умови та порядок отримання фізичними та юридичними особами інформації з Державного реєстру прав врегульовані Законом та підзаконними нормативно-правовими актами.
Для отримання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі необхідно звертатися до державного реєстратора прав на нерухоме майно, адміністратора центру надання адміністративних послуг або помічника нотаріуса, а в електронній формі інформацію можна отримати за допомогою Порталу Дія.