15 липня 2020, 16:04

КСУ визнав конституційними положення ч. 1 ст. 23 закону про іпотеку

Відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі за конституційною скаргою Дерменжи Андрія Вікторовича, яким визнав положення ч. 1 ст. 23 Закону України "Про іпотеку" від 5 червня 2003 року № 898‒IV (далі – Закон) такими, що відповідають Конституції України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "До КСУ надійшло подання щодо конституційності закону про прокуратуру".

Про це повідомляє відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.

У своєму клопотанні Дерменжи А. В. оспорював положення частин 1, 2 ст. 23 Закону, які визначають наслідки переходу права власності на предмет іпотеки до третьої особи. Автор клопотання зазначав, що внаслідок застосування судами України оспорюваних положень Закону було порушено "його право володіти та розпоряджуватися своєю власністю, у тому числі і право на отримання попереднього і повного відшкодування при примусовому відчуженні".

Вирішуючи порушені в конституційній скарзі питання, КСУ виходив, зокрема із того, що іпотека є специфічним видом забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні та користуванні його власника, який обмежений у правомочності самостійно розпоряджатися предметом іпотеки. Тобто іпотека обмежує такий елемент права власності, як право розпорядження нерухомим майном, яке є предметом іпотечного договору.

"Особливістю цього виду забезпечення виконання зобов’язання є те, що обтяження майна іпотекою відбувається незалежно від зміни власника такого майна, тому стосовно кожного наступного власника іпотечного майна виникають ризики настання відповідальності перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов’язання, зокрема звернення стягнення на предмет іпотеки", - наголошується у рішенні.

Суд вказав, що набувач предмета іпотеки не позбавлений можливості отримувати інформацію про обтяження майна іпотекою самостійно або за допомогою третіх осіб, щоб убезпечити себе від негативних наслідків, пов’язаних із набуттям статусу іпотекодавця. Хоча обтяження майна іпотекою і впливає на можливість реалізації набувачем іпотечного майна свого конституційного права власності через обмежену правомочність розпоряджатися предметом іпотеки, втручання у таке право є мінімальним та спрямоване на врахування інтересів усіх суб’єктів вказаних правовідносин.

На підставі вищезазначеного КСУ дійшов висновку, що положення ч. 1 ст. 23 Закону не суперечать Конституції України.

"Крім цього, Дерменжи А. В. порушував перед Конституційним Судом питання про відповідність положень ч. 2 ст. 23 Закону положенням частин 1, 2, 4, 5 ст. 41 Конституції України, проте не навів належного обґрунтування тверджень щодо їх неконституційності. Тому Конституційний Суд України вирішив закрити конституційне провадження у справі щодо конституційності положень ч. 2 ст. 23 Закону на підставі п. 4 ст. 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги", - вказали у КСУ.

Читайте також: "Прийнято за основу законопроект про медіацію".

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.

Англомовну версію можна переглянути за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати