22 вересня 2023, 10:15

Ірина Мудра: Cвіт матиме змогу досягти істини й справедливості завдяки спільним зусиллям та колективній співпраці

Пресслужба Міністерства юстиції

Заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра взяла участь у міністерському брифінгу, присвяченому питанню авіакатастрофи MH-17, що відбувся у Нью-Йорку (США).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Що вважатиметься перемогою України на попередньому етапі процесу в МС ООН?"

Про це повідомляє пресслужба Мін'юсту.

“Для початку, я хочу висловити подяку Нідерландам, Австралії, Малайзії, Бельгії за їх тісну співпрацю протягом усіх восьми років під час кримінального розслідування авіакатастрофи та непохитну відданість у притягненні до відповідальності винних осіб, що здійснили жахливий злочин як на національному, так і на міжнародному рівнях”, - розпочала свій виступ Ірина Мудра.

Доповідаючи на зустрічі, заступниця Міністра юстиції вказала на те, що результатом розслідування JIT (Міжнародної спільної слідчої групи), стало прийняте 17 листопада 2022 року рішення Окружного суду м. Гааги, де Суд оголосив обвинувальний вирок, засудивши трьох представників військового командування “ДНР” до довічного ув'язнення за їх співучасть у знищенні цивільного пасажирського літака. Судом було встановлено, що ракета ЗРК “Бук”, якою було збито MH-17, була випущена з території, підконтрольній російській федерації. “Також Суд встановив, що російська влада намагалася навмисно ввести в оману слідчих JIT з метою поширення недостовірної інформації щодо обставин збиття літака”, - додала Ірина Мудра.

У 2014 році Україна подала позов до Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) проти рф по Донбасу, куди включила звинувачення росії в порушенні прав людини (ст. 2, 3, 13 Європейської Конвенції) у звʼязку із збиттям літака Малайзійських авіаліній. У липні 2020 року Уряд Королівства Нідерландів подав свою міждержавну заяву до Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з приводу збиття у липні 2014 року пасажирського літака компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН-17. Вже 27 листопада 2020 року, Європейський суд повідомив Уряду України про об’єднання трьох міждержавних справ стосовно масових та систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, щодо викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт із Донецької та Луганської областей на територію російської федерації у 2014 році та стосовно збиття літака рейсу Малайзійських авіаліній MH17 в одну: “Україна та Нідерланди проти росії” за № 43800/14, № 8019/16, № 28525/20.

25 січня 2023 року ЄСПЛ визнав прийнятною більшу частину вимог України та Нідерландів, оголосивши рішення щодо прийнятності вказаної міждержавної справи "Україна та Нідерланди проти росії", визнавши її прийнятною, а відтак перейшовши до її розгляду по суті.

“Це був перший випадок, коли міжнародний суд виніс рішення у справі щодо збиття малайзійського літака, що виконував регулярний рейс MH-17. Ще один крок на шляху до встановлення справедливості, в першу чергу - для рідних та близьких загиблих”, - зазначила Ірина Мудра.

В липні 2021 року росія подала позов проти України, де заявила про те, що відповідальність за авіакатастрофу має бути покладена на Україну. Позиція була аргументована тим, що український Уряд був зобов'язаний закрити власний повітряний простір через збройний конфлікт на непідконтрольних територіях, а тому поінформувати інші держави та авіакомпанії про можливу небезпеку. Після заявлених вимог, росія перестала підтримувати будь-який зв'язок з ЄСПЛ. Наслідком стало те, що ЄСПЛ припинив розгляд та вилучив заяву з реєстру справ.

Зі слів Ірини Мудрої, при розслідуванні поточних воєнних злочинів, злочинів проти людяності, вчинених росією з початком збройної агресії, критично важливим є саме досвід JIT (Міжнародної спільної слідчої групи) та прийняті рішення в ході судового розгляду справ ЄСПЛ. “Така практика є важливою задля вирішення існуючих судових справ, зокрема тих, які розглядаються міжнародними судами з 24 лютого 2022 року, відколи росія розпочала повномасштабне військове вторгнення на територію України”.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати