13 травня 2020, 13:55

Інфляція у квітні сповільнилася до 2,1%

Прес-служба НБУ

У квітні 2020 року споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 2,1% (з 2,3% у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРУ зробила невідворотнім процес виведення банків із ринку, - НБУ".

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Зазначається, що споживча інфляція очікувано залишалася нижче цільового діапазону 5% ± 1 в.п. Утім, вона була меншою порівняно з траєкторією прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за квітень 2020 року.

Так, зростання цін стримували декілька факторів. Як і раніше, одним з основних чинників було здешевлення енергоносіїв – як нафти, так і газу. Інфляцію гальмувало зниження попиту на окремі товари і послуги, а також значна пропозиція овочів. Крім того, надавати окремі послуги було заборонено під час карантину, а тому ціни на них були недоступні для спостереження, тож залишилися на рівні попереднього місяця. 

Базова інфляція залишилася на рівні попереднього місяця – 3,1% р/р.

Падіння цін на непродовольчі товари дещо уповільнилося (до 1.3% р/р). Зокрема через підвищений попит прискорилося зростання цін на фармацевтичні та окремі товари особистого догляду. Дешевшими, ніж торік, залишалися автомобілі та побутова техніка, хоча через послаблення гривні різниця в цінах скоротилася. Натомість через зниження попиту і обмежену пропозицію надалі дешевшали одяг і взуття (на 4,3% р/р). Слабкий попит також зумовив поглиблення падіння цін на електроніку.

Також зазначається, що темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки не змінилися (3,9% р/р). З одного боку, через сплеск споживчого попиту, обмеження роботи продуктових ринків під час карантину та слабкі показники тваринництва пришвидшилося зростання цін на м'ясні та окремі молочні продукти. Збільшилися також темпи зростання цін на макарони та окремі крупи. Натомість унаслідок послаблення попиту на харчові продукти не першої необхідності меншими темпами зростали ціни на кондитерські вироби, соуси, соки, консервовані овочі, а оливкова олія та кава продовжували дешевшати.

Темпи зростання вартості послуг продовжували знижуватися (до 8,7% р/р). Зокрема, ціни на послуги секторів, які були змушені призупинити діяльність під час карантину (закладів громадського харчування, відпочинку, спорту, особистого догляду) були недоступні у квітні, через що в більшості випадків залишилися на рівні березня. Під впливом слабкого попиту уповільнювалося зростання інших послуг: медичних, страхування, хімічного чищення та оренди житла.

Повернулися до зростання ціни на сирі продукти харчування (на 0,8% р/р). Під впливом ажіотажного попиту в першій половині квітня дорожчали гречана крупа, часник, лимони. Унаслідок проблем з логістикою та гірших показників тваринництва прискорилося зростання цін на яловичину, свинину та молоко. Також уповільнилося падіння цін на яйця через скорочення обсягів виробництва та його низьку рентабельність. Водночас продовжували дешевшати овочі. Зокрема, значно дешевшими, ніж торік, були капуста, буряк, морква.Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 4,3% р/р).

Знову найбільший внесок у таке сповільнення мало зниження вартості природного газу для населення через врахування в тарифах нижчих цін на газ як на світовому, так і внутрішньому ринку. Дешевший газ також сприяв зниженню вартості опалення та гарячої води. Помірніше зростали ціни на алкогольні напої. Через фактичну відсутність приміського та міжміського автобусного сполучення тарифи на проїзд цим транспортом не змінилися. Водночас унаслідок скорочення виробництва та березневого послаблення гривні прискорилося подорожчання тютюнових виробів.

Нагадаємо, банки залучили 2,4 млрд грн на першому тендері з надання довгострокового рефінансування.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати