Як вже відомо, в Україні триває конкурс на 15 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та 10 вакантних посад суддів Апеляційної палати ВАКС.
У відборі охочих на вакантні посади суддів разом із Вищою кваліфікаційною комісією суддів України співпрацюватиме Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ).
Що це таке?
Це незалежний орган, що складається з міжнародних експертів, які беруть участь у відборі суддів Вищого антикорупційного суду, має право вето щодо недоброчесних кандидатів. Складається з шести членів, яких номінують міжнародні організації, що допомагають Україні в боротьбі з корупцією. Склад органу затверджується ВККСУ.
Як ГРМЕ з’явилася в судовій системі України?
Умовою проведення конкурсу до ВАКС, згідно із законом «Про Вищий антикорупційний суд», було створення Громадської ради міжнародних експертів. ГРМЕ створювалася для сприяння ВККС «у встановленні відповідності кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду критеріям доброчесності (моралі, чесності, непідкупності)».
Йшлося про законність джерел походження майна, відповідність рівня життя кандидата або членів його сім'ї задекларованим доходам, відповідність способу життя кандидата його статусові, наявність знань і практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності ВАКС.
Вперше ГРМЕ залучалася при відборі кандидатів до Вищого антикорупційного суду у 2018 році та Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) у 2019 році.
Чому Україні потрібна ГРМЕ
Перед Україною досі існує дилема, спільна для всіх країн, де довіра до судової системи залишається низькою: чому громадяни повинні довіряти кандидату на посаду судді, обраному держорганом, який теж є частиною судової влади?
Саме для відповіді на це запитання та відновлення довіри як професійної спільноти юристів, так і громадян до судової влади Україною було запропоновано інноваційний механізм: надання міжнародним експертам вирішальної ролі в доборі кандидатів на посади в державних установах.
Залучення міжнародних експертів до процесів держуправління – не нова і випробувана в інших демократіях практика
Практика залучення міжнародних експертів стала унікальним українським досвідом. Однак залучення іноземних громадян до процесів державного управління – не інновація. На приклад, у лютому 2021 року Європейський суд з прав людини у справі «Джоджай проти Албанії» не знайшов порушень через офіційне залучення незалежних міжнародних експертів до перевірки доброчесності діючих суддів. Суд підкреслив, що «нагальна соціальна потреба» у боротьбі з корупцією виправдовує «надзвичайні» заходи в судовій системі.
- У чотирьох висновках поспіль, присвячених конкретно Україні, Венеційська комісія повністю підтримала міжнародну участь у доборі суддів, і навіть їх важливішу роль, ніж ту, що передбачається законопроєктом, який наразі розглядається парламентом:
- «[Т] тимчасово міжнародним організаціям та донорам, які активно надають підтримку антикорупційним програмам в Україні, слід надавати ключову роль в органі, який є компетентним щодо добору спеціалізованих антикорупційних суддів» (896/2017, § 73);
- «Такий [змішаний національний та міжнародний] склад сприяє довірі громадськості та може допомогти у подоланні будь-яких проблем корпоративізму» (999/2020, § 41);
- «Органу із подібним – або навіть таким самим – міжнародним компонентом може бути доручено перевірку кандидатів на посаду судді Конституційного Суду» (1012/2020, § 79; також 1024/2021, § 84).
Інформація з колонки Ентоні Хупер, голови попереднього складу ГРМЕ.
Новий склад ГРМЕ для проведення конкурсного відбору на вакансії 25 суддів ВАКС
29 квітня 2024 року під час засідання ВККСУ обрано новий склад Громадської ради міжнародних експертів, до якого увійшли шість іноземних фахівців у сфері права – судді та прокурори з досвідом роботи в Естонії, США, Литві, Нідерландах, Канаді:
1. Mepi К. Батлер (Mary K. Butler) - прокурорка з США. Є головою міжнародного підрозділу відділу боротьби з відмиванням грошей та повернення активів (MLARS) Міністерства юстиції США. Перш ніж долучитись до MLARS у липні 2014 року, багато років працювала антикорупційною прокуроркою в спеціалізованих антикорупційних підрозділах у Міністерстві юстиції у Вашингтоні, а також у прокуратурі США в Маямі, Флорида.
2. Ґабріелє Юодкайте-Ґранскієне (Gabrielė Juodkaitė-Granskienė). Суддя з Литви. 3 2017 року є суддею Верховного Суду Литви, з 2022 року керує його кримінальною палатою. 3 1997 року є викладачкою з питань криміналістичної експертизи, збирання доказів та різних процедур доведення, а також із кримінального процесу на факультеті права Вільнюського Університету.
3. Норман Аас (Nоrman Aas) - юрист з Естонії. У 1997–2017 рр. обіймав різні посади в прокуратурі та Міністерстві юстиції Естонії. На посаді Генерального прокурора Естонії з 2005 до 2014 року відповідав за притягнення осіб до відповідальності за корупційні правопорушення в особливо великих розмірах. У 2005–2014 рр. також був членом Ради з управління судами в Естонії. Одним із його завдань була оцінка відповідності кандидатів на посади суддів Верховного Суду. Водночас був головою Ради з призначення прокурорів.
4. Роберт Гайн Брукхайзен (Robert Hein Broekhuijsen) - адвокат із Нідерландів. 3 1999 року був керуючим партнером міжнародної юридичної фірми DLA у Нідерландах, а з 2003 року – членом правління DLA. 3 2005 до 2012 року працював спеціальним прокурором у відділі протидії серйозним шахрайствам прокуратури Нідерландів, був відповідальним за різноманітні великі розслідування шахрайства, корупції та відмивання грошей. Зараз він є співзасновником спеціалізованої юридичної фірми, що надає консультації корпораціям, органам влади та країнам із питань, пов’язаних з корупцією, проводить розслідування корупції та захищає компанії від звинувачень у корупції. Також є суддею Дисциплінарного апеляційного суду Адвокатури Нідерландів.
5. Джесіка Лот Томпсон (Jessica Lott Thompson) - юристка з Канади. 3 2008 до 2014 року працювала федеральною кримінальною прокуроркою у Службі державного обвинувачення Канади. У 2015–2020 рр. обіймала посаду директорки з прав людини в Юконі. 3 2017 до 2019 року була міністром юстиції Канади, членкинею Консультативного комітету з питань суддів в Юконі. На сьогодні є старшою юристкою та займається питаннями кримінального, адміністративного та конституційного права, прав людини та правової реформи, а також головою робочої групи з підзвітності щодо воєнних злочинів Асоціації правників України i Канади та міжнародною спостерігачкою за виборами від ОБСЄ-БДІПЛ.
6. Джон Дж. О’Салліван (John J. O’Sullivan). Суддя у відставці зі Сполучених Штатів. Працював суддею-магістратом у 1999-2022 рр. До призначення на цю посаду був головою кримінального відділу прокуратури Південного округу Флориди. Отримав посаду в прокуратурі США у 1986 році. Працював головою відділу боротьби з наркотиками, старшим радником у судових справах та заступником керівника, виконувачем обов’язків керівника відділу боротьби з економічними злочинами. У 1978-1985 рр. був спеціальним агентом у відділі кримінальних розслідувань Служби внутрішніх доходів.
Детальніше з біографією нового складу ГРМЕ можна ознайомитися за посиланням.
Задачі оновленого складу ГРМЕ
Громадська рада міжнародних експертів, зокрема, допомагатиме Комісії визначити відповідність кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду за такими критеріями:
- законність джерел походження майна;
- відповідність рівня життя кандидата або членів його сім’ї задекларованим доходам;
- відповідність способу життя кандидата його статусу;
- наявність знань та практичних навичок для розгляду справ, віднесених до підсудності ВАКС.
Висновки
Конкурс до ВАКС найближчим часом перейде на стадію кваліфікаційного оцінювання, після чого можуть бути проведені співбесіди з кандидатами за участі ГРМЕ. Як вже зазначалося, залучення ГРМЕ є уставленою в ЄС практикою та прямим втіленням міжнародних стандартів до організації державного управління. До того ж залучення ГРМЕ до конкурсу на суддів ВАКС у 2018 році показало позитивний результат. За оцінкою Transparency International Ukraine, ВАКС – найпрогресивніший орган у системі антикорупційних органів України.