Перші підсумки фіскалізації, наслідки гальмування реформ, вплив законопроектів на бізнес та інвестиційний клімат в країні, збільшення відповідальності за невидачу фіскальних чеків для створення цивілізованих умов ведення торгівлі — ключові питання, на яких акцентували увагу експерти прес-конференції «Фіскалізація: підтримати не можна зупинити», що була організована Європейською Бізнес Асоціацією 2 листопада 2020 р.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Модератор зустрічі, заступник директора Європейської Бізнес Асоціації Світлана Михайловська привітала усіх учасників та презентувала тематичний відеоролик про наслідки відмови від фіскальних чеків, що призводить до самоусунення держави від регулювання товарообігу: «Фіскалізація дасть можливість забезпечити чесні правила гри при сплаті податків для усіх підприємців. На сьогодні за 3 місяці роботи програмних РРО 2,2 тис. платників зареєстрували 46 тис. ПРРО та передали для реєстрації фіскальним сервером ДПС 50 млн документів. Це свідчить про функціональність запровадженої системи фіскалізації розрахункових операцій із застосуванням ПРРО».
Генеральний директор компанії Intertop Ukraine Сергій Бадрітдінов вказав, що відмова від чеків буде кроком назад та нівелюватиме саму реформу, чеки та фіскалізація захищають споживача. «Тепер кожен громадянин може перевірити наявність фіскалізації продавця на сервісі ДПС, і якщо такого чеку в системі немає, держава компенсує покупку і в межах закону вирішує питання з тим продавцем. Законопроект №2645 теж небезпечний, адже він посилює тиск на порядні і сумлінні компанії і при цьому вводить метражі, де можна не використовувати РРО, а це прямий шлях до корупції. Використання «фопофермів» веде до несплати податків, невиплати офіційної зарплати і створення тіньової цінової політики. Ми на шляху, коли можемо зробити нашу торгівлю і країну загалом більш прозорою, лише не слід сходити з цієї дороги», — зазначив пан Сергій.
Керівник юридичного департаменту компанії «Самсунг» Євген Школа розкривав питання фіскалізації з точки зору законодавця: «Закон України «Про захист прав споживачів» містить норми, що вже надають захист споживачеві, а саме ст. 8, яка передбачає обов’язок продавця після здійснення покупки надати чек покупцеві. Для захисту права споживачеві, крім товару, потрібно надати відповідні документи, що ідентифікують продавця. Якщо немає таких документів, як правило, немає і права на захист. У даному разі не можна говорити про тиск на продавців, адже якщо обов’язок надати чек передбачено законом і такий обов’язок не виконується, можна зробити висновок про сумнівність продавця».
Співзасновник ТОВ Check Box Андрій Сухов окреслював ситуацію з технічної точки зору: «Обов’язкова фіскалізація стосується ФОПів II і III груп, для I групи вона не обов’язкова, тому про стихійну торгівлю мова не йтиме, будемо говорити тільки про системний бізнес. Щодо порівняння вартості технічного забезпечення, то класичний касовий апарат у сумі коштуватиме 500 грн на місяць, у тоді як програмне РРО — 149 грн на місяць. Класичне РРО купується раз і зобов’язує користуватися ним протягом строку його роботи. За користування програмним РРО здійснюється плата за місяць, тобто у будь-який момент від нього можна відмовитися. Також перевагами ПРРО є те, що з ним немає питань з технічним обслуговуванням, на відміну від класичного РРО, за яке треба платити. Щодо заперечення підприємців стосовно ведення обліку товарів та запасів, то на мою думку, підприємець не зможе вести бізнес без обліку взагалі, це необхідність і це буде стимулювати підприємця більш прозоро досліджувати свою роботу».
СЕО платіжної платформи Fondy Андрій Воронін зазначив, що навіть підприємцям, які реалізують свій бізнес онлайн, достатньо «прописати» свою касу, і можна отримати доступ до фіскалізації. «Це просто і зручно у користуванні, підприємцям немає чого боятися. Усі основні системи будуть мати систематичні модулі фіскалізації, і класичні РРО відійдуть на задній план через декілька років, а це забезпечить зручність у веденні бізнесу підприємцями», — підсумував пан Андрій.