Європейський суд оштрафував та зобов’язав Польщу щоденно виплачувати 1 млн євро (845 тис. фунтів стерлінгів) на день за ігнорування рішення Суду про призупинення суперечливих змін у судовій системі. У Варшаві цей крок був засуджений як шантаж. Це стало результатом тривалої боротьби між Брюсселем та Польщею за зміни, які, за словами критиків, підривають незалежність судової системи країни.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "ЄСПЛ: Коли держава не відповідає за злочини на своїй території"
Про це повідомляє британська газета The Guardian.
У розпорядженні Європейського суду йдеться про те, що Польща повинна щодня платити Європейській комісії 1 млн євро як штраф. Якщо держава відмовиться платити штрафи щодня, то вони будуть накопичуватися. Суд також має право збільшити розмір штрафних санкцій.
Європейський суд пояснив, що призупинення дії оскаржуваних положень, як того вимагає Європейський Союз, «необхідне для того, щоб уникнути серйозної та непоправної шкоди правовому порядку Європейського Союзу та цінностям, на яких цей союз заснований, зокрема верховенству права». Йдеться про відмову Варшави припинити дію національного законодавства, яке стосується, зокрема, дії Дисциплінарної палати Верховного суду.
Дисциплінарна палата для членів Верховного суду Польщі була створена у 2018 р. у межах реформи польської судової системи. Вона може застосовувати дисциплінарні норми проти суддів до усунення їх з посади. Членів дисциплінарної палати призначає Президент Польщі.
Єврокомісія розкритикувала створення такого органу, заявивши, що Палату можна використати для політичного тиску на суддів. У липні 2021 р. суд ЄС почав вимагати скасувати Дисциплінарну палату, пославшись на те, що її діяльність не відповідає європейському праву. Варшава відмовилася.
У відповідь на рішення Європейського суду Себастьян Калета, заступник Міністра юстиції Польщі, заявив, що рішення «повністю ігнорує польську Конституцію та рішення польського Конституційного суду». Він написав у Twitter: «ЄС діє за межами своєї компетенції, зловживає інститутом фінансових санкцій та тимчасових заходів. Це останній крок, покликаний відібрати у Польщі право впливу на свою систему держави. Це узурпація і шантаж».
На саміті у Брюсселі минулого тижня лідери ЄС обговорювали кризу верховенства права в Польщі. Деякі країни-члени закликали утримати 36 млрд євро, що належать Варшаві як частина фонду для відновлення після пандемії.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький зазначив, що за умови скорочення фінансування ЄС через зміни в судовій системі та через нещодавнє рішення Конституційного суду щодо необов’язковості для держави ухвал Європейського суду «розпочнеться Третя світова війна».
Окрім того, Вищий суд ЄС також наклав на Польщу щоденні штрафи в розмірі 500 тис. євро за відмову призупинити роботу на шахті Туров на півдні Польщі через її вплив на навколишнє середовище.
«Шлях покарань і шантажу проти нашої країни не правильний, – написав у Twitter речник польського уряду Пьотр Мюллер. – Це не та модель, за якою Європейський Союз (союз суверенних держав) повинен діяти».
Минулого тижня Меркель на саміті ЄС, попередила своїх колег-лідерів, щоб вони були обережними у відносинах з Польщею, додавши, що існують фундаментальні проблеми, які потребують вирішення. Вона зазначила: «Це питання того, як окремі члени уявляють ЄС. Це дедалі тісніший союз чи це більша національна держава? Безперечно, це питання не лише між Польщею та ЄС, але й між іншими країнами-членами».